StoryEditor

Skracaj i chroń rzepak

Popularny zabieg skracania rzepaku kojarzy się przede wszystkim z regulacją pokroju roślin rzepaku. Zabieg także może chronić przed chorobami jesiennymi rzepaku – przede wszystkim przed suchą zgnilizną kapustnych. Dlatego musimy zwrócić uwagę, jakie substancje czynne w tym zabiegu stosujemy.
29.09.2021., 15:09h

W tym sezonie nie wszędzie udało się w terminie zasiać rzepaki ze względu na zbyt mokre warunki lub co gorsze – wiele rzepaków po nawalnych deszczach zostało „sklepanych”  - a dokładniej gleba uległa zaskorupieniu. W praktyce część z nich trzeba było niestety przesiać, przez co później osiągnęły odpowiednie stadium rozwojowe do zabiegu regulacji pokroju łanu, tj. stadium 4-6 liści właściwych (BBCH 14-16).

Jak na razie nie ma silnej presji suchej zgnilizny kapustnych, jednak warto wiedzieć jakie mamy preparaty dostępne na rynku do jej ograniczania w rzepaku jesienią. Obecnie mamy dość dużo środków do jej zwalczania, a większość środków opartych jest na triazolach, które na grzyba działają przez hamowanie syntezy ergosterolu. Warto wiedzieć, że substancje z tej grupy mają także działanie regulujące wzrost. Są zawarte w fungicydach lub regulatorach wzrostu i wpływają na pokrój rzepaku. Ma to znaczenie przed zimą, gdyż zapobiega nadmiernemu wyniesieniu stożka wzrostu. Pamiętajmy, że stosowanie regulatorów wzrostu jesienią w rzepaku ma na celu nie tylko niskie osadzenie stożka wzrostu, ale także wpływa na niskie osadzenie liści oraz wzmocnienie systemu korzeniowego.

Sucha zgnilizna kapustnych na liściu rzepaku


Poniżej przykładowe substancje lub mieszaniny zalecane do ograniczenia presji chorób rzepaku jesienią (nie tylko suchej zgnilizny kapustnych):

difenokonazol + paklobutrazol, difenokonazol + propikonazol + tebukonazol, difenokonazol + tebukonazol, metkonazol, chlorek mepikwatu + metkonazol, tebukonazol, protiokonazol + tebukonazol, azoksystrobina + difenokonazol, boskalid.

Jeszcze w poprzednim roku można było stosować tiofanat metylu. Jednak na mocy unijnego rozporządzenia środki ochrony roślin zawierające tiofanat metylu, mogły być sprzedawane i dystrybuowane wyłącznie do dnia 31 sierpnia 2021 r. Warto wiedzieć, że rozporządzenie wyraźnie określa także termin graniczny, jeśli chodzi o możliwość stosowania środków ochrony roślin zawierających tiofanat metylu. Mogą być one stosowane, przechowywane, unieszkodliwiane do dnia 19 października 2021 r.

Ile razy pryskać?

Gdy wiemy już na podstawie obserwacji pogody czy systemu wspomagania (SPEC) kiedy opryskiwać, pojawia się pytanie, czy w razie powtórzenia warunków sprzyjających wysypowi zarodników zabieg przeprowadzić powtórnie. W zaleceniach środków nie ma informacji o dwukrotnym zwalczaniu ani o takim zakazie. Jednak jeżeli pierwszy zabieg był wykonany bardzo wcześnie (BBCH 14–16) i minęły od niego już 3–4 tygodnie, drugi zabieg może być wskazany pod warunkiem, że jest jeszcze na tyle ciepło, że środki zadziałają (min. 10-12°C). 

Tylko skracanie, bez działania fungicydowego

Mamy także substancje czynne, które maja działanie wyłącznie regulujące pokrój rzepaku, a są to: chlorek chloromekwatu (CCC - zazwyczaj w koncentracji 750 g s.cz./l) oraz chlorek mepikwatu, który zalecany jest zazwyczaj jesienią w formie mieszanin zbiornikowych lub fabrycznej (solo z reguły rekomendowany jest wiosną w rzepaku), bądź w dawkach dzielonych.




Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. listopad 2024 06:45