StoryEditor

Skracania jesiennego nadszedł czas

Rzepak znajduje się w fazie, w której wymaga już regulacji pokroju. Strategia skracania rzepaku jesienią zależy jednak od wielu czynników.
28.09.2020., 13:09h
Jeśli siewy rzepaku przypadły w korzystnych warunkach wilgotnościowych, a potem pogoda była ciepła i przekropna, wschody były szybkie i wyrównane. Takie warunki pogodowe pozwalają osiągnąć rzepakowi fazę 4 liści około 3. dekady września. Od tego momentu rośliny nie czerpią już składników pokarmowych z nasion, ale przestawiają się na fotosyntezę i pobieranie ich z gleby. Od tego momentu należy także lustrować plantację pod kątem porażenia przez choroby – suchą zgniliznę kapustnych, czerń krzyżowych, szarą pleśń i cylindrosporiozę.

Kiedy skracać?

Przy wyborze preparatu do jesiennej regulacji wzrostu rzepaku i ochrony fungicydowej należy zwrócić uwagę na temperatury, gdyż np. triazole do skutecznego działania wymagają temperatury powyżej 10°C. Jeśli rzepak wymaga skrócenia, lecz nie ma presji chorób, wówczas można jesienią zastosować chlorek chloromekwatu, który jest regulatorem wzrostu, lecz nie wykazuje działania grzybobójczego. Zabiegu tego nie należy przeprowadzać przed spodziewanymi przymrozkami, ale także na rośliny mokre lub na 3–4 godziny przed spodziewanym deszczem.
W praktyce stosuje się często zasad...
Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 12:18