StoryEditor

Śmietka nie odpuściła rzepakowi

W tym sezonie jesienne szkodniki wbrew przewidywaniom nie wyrządziły tak dużych strat jak w zeszłym roku, jednakże teraz na polach można obserwować efekty żerowania m.in. śmietki kapuścianej.
28.10.2015., 18:10h

Najgroźniejsze są larwy tego szkodnika, które mogą silnie uszkadzać rzepak, ponieważ drążą kanaliki na korzeniu i szyjce korzeniowej. Może to silnie pogorszyć warunki zimowania rzepaku, zwłaszcza jeśli uszkodzenia są znaczne. Uszkodzone rośliny przez larwy śmietki mogą żółknąć lub wręcz zamierać. Wiosną natomiast takie rośliny mogą wylegać lub wcześniej dojrzewać.
Larwy śmietki są beznogie, robakowate, barwy kremowej i należy ich szukać na korzeniu i szyjce korzeniowej, na których w efekcie ich żerowania występują brązowe przebarwienia oraz nadgniłe miejsca.

Warto zaznaczyć, że do niedawna zabezpieczeniem m.in. przed śmietką było zaprawianie rzepaku substancjami z grupy neonikotynoidów. W wyniku ich wycofania rzepak jest silniej narażony na uszkodzenia przez szkodniki jesienne. Zasadniczo jednak preparaty stosowane do zwalczania pchełek, mszyc czy gnatarza w rzepaku zmniejszają także populację śmietki kapuścianej (jak m.in. Decis Mega 50 EW, Delta 50 EW, Karate Zeon 050 CS, Karate Zeon 100 CS, Kirkuk B 050 CS, Proteus 110 OD).
mwal

 

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. styczeń 2025 05:33