StoryEditor

Sposoby na kiłę kapusty

Jeszcze kilka lat temu pojawienie się kiły kapusty na polu było prawie jak wyrok dla producentów rzepaku – rezygnacja z jego uprawy. Dzisiaj mamy na nią kilka sposobów.
19.08.2021., 15:08h

Pojawienie się kiły kapusty na polu oznacza, że przez kilka, a nawet kilkanaście lat będzie atakowała ona rośliny z rodziny kapustowatych. Ponadto istnieje ryzyko rozwleczenia sprawcy choroby z glebą na maszynach rolniczych, co powoduje konieczność częstego czyszczenia narzędzi. W kolejnych latach, w sprzyjających dla rozwoju kiły kapusty warunkach, straty rosną, czasami do całkowitej redukcji plonu. Pierwotniak (sprawca choroby) jest pasożytem bezwzględnym, rozwija się wyłącznie w żywych tkankach roślin.

Do niedawna brak było skutecznych i możliwych do zastosowania chemicznych środków ochrony roślin. Niedawno pojawił się tiofanat metylu, ale z tą substancją niestety będziemy musieli już niebawem się pożegnać. Bardzo ważny jest siew odmian o podwyższonej odporności na sprawcę kiły kapusty (m.in. SY Alister, Mentor, Archimedes, DK Platinium, Alasco, Augusta, SY Alibaba, Crocodile, Crotora i LG Anarion, DK Plasma, LG Alltamira, LG Scorpion i Pegazzus) oraz prawidłowa agrotechnika:

  • przerwa w uprawie rzepaku i innych roślin z rodziny kapustowatych na tym samym polu,
  • uregulowanie odczynu gleby do obojętnego,
  • niszczenie samosiewów i chwastów z rodziny kapustowatych,
  • siew w międzyplonach roślin innych niż z rodziny kapustowatych,
  • czyszczenie oraz dezynfekcja narzędzi i maszyn uprawowych po opuszczeniu zakażonego pola,
  • optymalny termin siewu (unikanie zbyt wczesnych terminów siewu).

mwal
Fot. Korbas
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. listopad 2024 11:44