Monitoring dla pełnej skuteczności musi zacząć się najlepiej 2 tygodnie przed siewem lub najpóźniej w dniu siewu rzepaku.
Nie trzeba się jednak nigdzie rejestrować, by samemu monitorować pojawianie się ślimaków na polach. Do tego celu można wykorzystać pułapki własnej roboty, np. z płyty drewnianej lub grubszej tkaniny o wymiarach np. 50 × 50 cm. Można też wykorzystać czarną folię lub specjalne pułapki na ślimaki, dostępne w sklepach ogrodniczych. Pułapki lub maty wykłada się na brzegu pola w miejscu wilgotnym, gdzie zwykle przebywają ślimaki. Trzeba ją przycisnąć do podłoża, aby wiatr jej nie odwrócił (folię przyciskamy na jej brzegach).
Progi szkodliwości
Na wczesnym etapie rozwoju rzepaku pułapki warto obserwować codziennie lub przynajmniej 3 razy w tygodniu. Progi szkodliwości ślimaków dla rzepaku ozimego wynoszą:- bezpośrednio po siewie oraz w okresie wschodów (BBCH 08–11) – 2–3 ślimaki średnio na pułapkę lub zniszczenie 5% roślin,
- w fazie 1–4 liści (BBCH 11–14) i w fazach późniejszych 4 lub więcej ślimaków średnio na pułapkę, lub zniszczenie 10% roślin w stopniu silnym i bardzo silnym.