StoryEditor

Sucha zgnilizna kapustnych - jak to rozpoznać, jakie są objawy?

Pierwszy wiosenny zabieg fungicydowy w rzepaku zwykle ma dwa cele: regulację pokroju rośliny oraz zwalczanie chorób liści. W tym roku w wyniku zimowego uderzenia wiosny rośliny rozwijały się także w styczniu. Rozwijały się też na liściach choroby. Sucha zgnilizna kapustnych - jak to rozpoznać, jakie są objawy?
07.03.2023., 13:03h
Sprawca suchej zgnilizny kapustnych: stadium płciowe – Leptosphaeria maculans i L. biglobosa; stadium konidialne – Phoma lingam.

Jakie są objawy suchej zgnilizny kapustnych?

Objawy: na liściach pojawiają się początkowo małe, żółte plamki, które dość szybko powiększają się, a w ich środku pojawia się beżowa lub słomkowa, sucha nekroza. Na powierzchni plamy występują czarne punkty. Są to owocniki – piknidia z zarodnikami konidialnymi.
Wokół plamy prawie zawsze występuje otoczka, początkowo wodnista, później chlorotyczna (żółta). Plamy mogą powiększać się i łączyć, obejmując większą część liścia. Można też obserwować podłużne plamy na ogonkach liściowych.

Zobacz także: Cylindrosporioza roślin kapustowatych – jak to rozpoznać, jakie są objawy?

  • Zapobieganie niechemiczne: wybór mniej podatnych odmian, zmianowanie z kapustowatymi nie częściej niż co 4 lata, przyspieszenie mineralizacji resztek pożniwnych.
  • Zwalczanie chemiczne: opryskiwanie fungicydami przeciwko najgroźniejszej formie, powodowanej przez L. maculans, która powoduje uszkodzenie szyjki korzeniowej, przeprowadza się jeszcze jesienią w chwili zauważenia pierwszych objawów lub wg systemu wspomagania decyzji. Wiosenne zabiegi mają na celu powstrzymanie rozwoju patogenu na liściach oraz zmniejszenie jego presji infekcyjnej w kolejnym sezonie, także na polach sąsiednich. Chorobę ogranicza się środkami o działaniu układowym, a rozwój na nowych liściach można powstrzymać także preparatami powierzchniowymi.





Więcej dowiesz się tutaj: Rzepak - przewodnik polowy + Fazy rozwojowe rzepaku

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 19:21