Globalne zbiory będą zatem 1,9 mln ton większe niż prognozowano w grudniu ubiegłego roku przede wszystkim dzięki poprawie prognoz dla Brazylii oraz USA. W sezonie 2013/14 wzrost globalnej podaży soi (wobec poprzedniego miesiąca) przełoży się na 0,5% wzrost eksportu do około 109,3 mln ton. W wyniku miesięcznego wzrostu produkcji o 2,4% wzrosną globalne zapasy soi pod koniec sezonu do 72,3 mln ton.
W sezonie 2013/13 prognozy światowej produkcji oleistych – rzepaku, soi, słonecznika – wzrosły o 3,6 mln t, to jest do 506 mln ton w porównaniu do grudnia ub. roku. Zgodnie ze styczniową prognozą USDA, Brazylia powinna wyprodukować w tym roku 89 mln ton oleistych (82 mln ton rok wcześniej). Produkcja soi w Argentynie szacowana jest na 54,5 mln ton (49,3 mln ton rok wcześniej).
Zarówno rzepak jak i canola znowu staniały w notowaniach giełdowych – jest to efekt spadków cen kontraktów na amerykańską soję i śrutę sojową. Te z kolei są pokłosiem poprawy pogody w Argentynie, która zmniejszyła obawy o tamtejsze zbiory oleistych.
Na krajowym rynku na razie po spadkach cen rzepaku z przełomu roku ceny są stabilne – ok. 1500 zł/t netto z transportem z g...