StoryEditor

Uprawa: Szkodniki dziesiątkują rzepaki!

Czarny scenariusz się sprawdza. Wycofanie zapraw zawierających neonikotynoidy spowodowało wielokrotne większe zużycie środków chemicznych. Choć nie mamy szczegółowych danych, i ich nie będzie (bo to często ochrona nielegalna), to można śmiało stwierdzić, że zużycie chemii przekracza najśmielsze przewidywania.
04.10.2016., 13:10h

Obliczenia są proste! Do niedawna jednej z zapraw stosowało się 20 ml/kg nasion. Przy normie siewu rzepaku nawet 4 kg/ha, dawało to 80 ml środka na każdy hektar. W takiej dawce substancje aktywne stanowiły 16 gram na hektar (imidachlopryd - 100 g/l i beta-cyflutryna - 100 g/l, razem 200 g/l). Obrazowo mówiąc nieco ponad 3 łyżeczki od herbaty rozciągnięte na 10 tys. metrów kwadratowych. Natomiast jeden zabieg na pchełki środkiem zawierającym 25 ml/l deltametryny, przy dawce 250 ml/ha, to dawka substancji 6,25 g.  Problem tylko w tym, że jest to zabieg mało skuteczny na szkodniki żerujące pod powierzchnią gleby i na powierzchni rośliny działa krótko. Dlatego przy obecnej ciepłej jesieni musi być powtarzany. Teraz rolnicy donoszą o tym, że stosowali po 2, 3 a nawet niektórzy już 6 zabiegów. A to nie koniec jesieni!

Mało tego. Zarejestrowane w rzepaku środki, to obecnie praktycznie tylko pyretroidy o działaniu powierzchniowym. Rolnicy wspomagają się i stosują to co kiedyś było zarejestrowane - głownie fosforoorganiczne: chloropiryfos i dimetoat. Jest co prawda zarejestrowany nowy ukłądowy srodek - Inazuma 130 WG (acetamipryd – 100 g/kg + ...

Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 00:34