W województwie opolskim w miejscowości Dobrodzeń znajduję się jedna z lokalizacji, gdzie firma Anderwald, wspólnie z Uniwersytetem Opolskim prowadzi doświadczenia polowe. Tym razem porównano dwie metody uprawy rzepaku.
— Porównujemy konwencjonalną uprawę, czyli płużną, do uprawy siewu pasowego, przy użyciu głębosza z nabudowanymi siewnikami do siewu rzepaku, ale też do jednoczesnego aplikowania nawozu. Założenie jest takie, aby plon w uprawie uproszczonej, pasowej nie był gorszy od uprawy orkowej — mówi Jan Anderwald, właściciel firmy Anderwald.
Zobacz także: Kiedy wykonać głęboszowanie i od czego zależy termin?
Zobacz także: Kiedy wykonać głęboszowanie i od czego zależy termin?
Jak zaznacza Anderwald, dzięki zastosowaniu uprawy uproszczonej zyskujemy sporo oszczędności, m.in. na paliwie, a także na czasie.
Mniejsza obsada roślin w uproszczonej uprawie
— Na polu został zasiany rzepak w uprawie bezorkowej, tzw. siew pasowy na powierzchni 3 ha. Na takim samym areale został zasiany rzepak metodą konwencjonalną. Doświadczenie zostało założone 29 sierpnia, z technologią bezorkową, a na orce rzepak został zasiany dzień później, 30 sierpnia. Obsada roślin wynosiła w uprawie uproszczonej 24 rośliny...