StoryEditor

W małych ilościach, ale ważne

Dla prawidłowego rozwoju roślin należy pamiętać o dostarczeniu im mikroelementów w odpowiedniej ilości.
13.03.2017., 09:03h

W zbożach najważniejszymi mikroelementami są miedź, mangan (pisaliśmy o nim TUTAJ), molibden. Zboża ozime pobierają 60–80 g/ha miedzi, w zależności od plonu ziarna. Pierwiastek ten można wiosną podać nawet 2–3 krotnie. Do dyspozycji jest siarczan miedzi, który jest tańszy, ale trudniej przyswajalny niż chelat miedzi. Dodatkowo może parzyć liście jeśli nie ma na nich okrywy woskowej, a zabieg wykonywany jest po deszczu. Dawki siarczanu to 1 kg/ha. Chelat miedzi lepiej się wchłania i nie powoduje poparzeń, jest jednak droższy. Dawki 14% chelatów miedzi to 0,1–0,2 l/ha. Miedź można podawać w fazie krzewienia lub strzelania w źdźbło.

Mangan jest składnikiem pobieranym w ilości 600–900 g/ha. Objawy jego niedoboru to przede wszystkim chlorozy liści pomiędzy nerwami. Pierwiastek ten podaje się w tym samym terminie, co miedź. Chelat manganu 13-proc. stosuje się w dawce 0,6–1,2 l/ha.
Molibden to składnik pobierany w małych ilościach – 5–10 g/ha. Odpowiada jednak np. za przemiany azotu w glebie. Podawać go można roślinom już jesienią od początku fazy krzewienia i wiosną do fazy strzelania w źdźbło. Jego ilości są wystarczające w większo...

Pozostało 44% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. listopad 2024 18:59