StoryEditor

W rzepaku bor i mangan

Jesienią w rzepaku warto podać dolistnie bor i mangan. Składniki te odgrywają ważną rolę w rozwoju roślin.
15.10.2014., 13:10h

Mangan ma duże znaczenie w gospodarce azotowej rośliny, ale jeszcze większe w budowaniu głęboko sięgającego systemu korzeniowego. Pierwiastek ten stosowany w formie Mn2+ oddziałuje toksycznie na część mikroorganizmów glebowych, które mogą hamować wzrost i rozwój korzenia. Objawy niedoboru manganu to liście o rozjaśnionej barwie (chlorotyczne).
Bor również ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju korzeni. Najczęściej objawy jego braku widoczne są na grubych korzeniach i zawsze w środkowej części, co zakłóca przewodzenie wody i składników do pozostałych części roślin. Zaobserwowanie takich objawów nawet u kilku roślin na plantacji wskazuje na potrzebę dolistnego dostarczenia tego pierwiastka.
Oba pierwiastki można podać łącznie w fazie 5–7 liści rzepaku (BBCH 15–17). Mangan najlepiej podać w formie siarczanu, a bor w każdej dostępnej na rynku. Dawka boru podawanego jesienią powinna wynosić 300–400 g/ha, a manganu 100–150 g/ha. W przypadku tego pierwiastka ważniejszy jest termin dostarczenia niż sama dawka, dlatego dobrze jest stosować się do zaleceń producenta nawozu.

Poniżej zdjęcia niedoborów pierwiastków w rzepaku jesienią.
jd

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 11:56