![Chowacz brukwiaczek, lartwa w łodydze rzepaku](https://static.topagrar.pl/images/2025/02/03/o_540243_1280.webp)
To wszystko w ramach „AGRO Innowacji jako przyszłości polskiego rolnictwa”, które jest mottem przewodnim Webinarium rzepaczanego, organizowanego wspólnie z Rapool Polska. Webinarium rozpoczynamy 14 lutego punktualnie o godz. 10.00. Zapraszamy do rejestracji i uczestnictwa w niezwykle interesującym wydarzeniu z bogatym programem i znamienitymi ekspertami. Będą z nami prof. Witold Szczepaniak, UP Poznań prof. Marek Korbas, IOR Poznań, prezes Andrzej Duszejko – Rapool Polska, Dörte Göckede, Rapool Ring, Artur Kozera – Rapool Polska.
Rzepak – nasze oleiste złoto
Wyjątkowo łagodna zima sprzyja uprawom rzepaku, jednak ostatnie dni w niektórych regionach kraju napawają rolników obawą, czy aby zapowiadane mrozy nie wpłyną na kondycję roślin. W niektórych regionach kraju rolnicy już stoją w blokach startowych, by w dogodnym momencie wyjechać w pole i zasilić rzepak wiosenną dawką azotu. Kto jeszcze nie przeprowadził dokładnej lustracji pola i nie określił poziomu pierwszej dawki azotu albo ma wątpliwości i chce się upewnić co do ilości azotu oraz formy nawozu, powinien koniecznie dołączyć do nas w trakcie webinarium rzepakowego 14 lutego o godz. 10.00.
W tym roku na większości pól uprawy rzepaku są w dobrej kondycji, choć zdarzają się i słabsze plantacje, co wynika z różnego terminu siewu, a także z rozkładu opadów, zwłaszcza na początku wegetacji. Tym bardziej musimy zadbać o nasze oleiste złoto Europy.
Ile azotu potrzebuje rzepak?
Zarówno na dobrze rozwiniętych, jak i na słabszych plantacjach tak ważne będzie dokładne określenie ilości potrzebnego azotu. – W trakcie spotkania prof. Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu będzie radził, jaką przyjąć strategię w optymalizacji nawożenia azotem – podkreśla Artur Kozera z firmy Rapool Polska.
Kiła rzepaku rosnące zagrożenie
Prof. Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu podpowie, jak uporać się z patogenami, ze szczególnym uwzględnieniem kiły kapusty, która staje się rosnącym zagrożeniem dla rzepaku. Wiele plantacji, a szczególnie na stanowiskach w narażonych regionach, będzie wymagało intensywnej ochrony. – Presja ze strony chorób oraz szkodników wymaga precyzyjnej ochrony, ale też mobilizuje hodowców do kreowania coraz odporniejszych odmian – podkreśla Artur Kozera. Jego zdaniem, sukces w odmianach odpornych na choroby wirusowe daje nadzieję, że także w tym obszarze z każdym rokiem będzie coraz więcej odmian odpornych.
Odmiany przyszłości i wyniki hodowli rzepaku bardziej odpornego na choroby i tolerancyjnego na szkodniki przedstawi Dörte Göckede z Rapool Ring GmbH. Postęp w zakresie odporności na choroby, a także w zakresie coraz lepszego wykorzystania składników odżywczych jest warunkiem opłacalnej i zrównoważonej, niskoemisyjnej uprawy rzepaku.
Perspektywy na rynku
Pełne wykorzystanie potencjału odmiany i stanowiska to kluczowe zadanie w trakcie wegetacji. Ale na ostateczny finansowy efekt uprawy ogromny wpływ mają nie tylko plony i koszty uprawy, ale koniunktura na rynku rzepaku. Tu liczy się nie tylko sam rzepak, ale wzajemne relacje roślin oleistych. Andrzej Duszejko, prezes Rapool Polska przedstawi sytuację na globalnym rynku rzepaku, przeanalizuje też, jakie szanse przed nami oraz wyzwania u progu nowego sezonu.
Zwieńczeniem spotkania będzie debata. Z udziałem ekspertów i uczestników webinarium podyskutujemy w niej o kluczowych aspektach współczesnej uprawy, rzutujących na plon, koszty uprawy i w konsekwencji na jej opłacalność.
Rano webinarium – wieczorem Walentynki!
Webinarium 14 lutego od godz. 10.00 to dobra okazja nie tylko wysłuchania intersujących prezentacji, ale przede wszystkim możliwość aktywnego udziału w dyskusji z ekspertami. Warto do południa spędzić ten czas z nami, by mieć gotowy plan dla rzepaku i ze spokojną głową realizować plany na drugą część dnia.
Pod tym linkiem można zalogować się na to wydarzenie.
Gorąco zapraszamy!
14. luty 2025 godz.10.00