StoryEditor

Zboża, rzepak i sytuacja cenowa

Czy Polska jest importerem czy eksporterem netto zboża? Ile kosztować będzie rzepak? Oto aktualna analiza rynku.
09.06.2017., 11:06h

W ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z rekordem wszech czasów w produkcji kukurydzy, której na świecie zebrano ponad 1 mld ton. Na drugim miejscu były zbiory – 750 mln ton. Łączne zbiory zbóż w sezonie 2016/17 wyniosły 2,1 mld ton. Oczywiście, rynek nie był w stanie wchłonąć takiej ilości ziarna, stąd duże zapasy zbóż: pszenicy 240 mln t, kukurydzy 230 mln t – będą one ciążyć na bieżącym sezonie. W tym sezonie zebranych będzie 2 mld ton zbóż, z czego produkcja pszenicy wyniesie ok. 740 mln t; także mniejszy będzie zbiór kukurydzy – zwłaszcza w USA. Spodziewany jest spadek zapasów kukurydzy.

Sezon 2016/17 przyniósł duże zbiory oleistych na poziomie 345 mln t, z czego najwięcej soi skoszono w USA, a zwłaszcza w Brazylii – ponad 110 mln t. Rzepak obrodził gorzej – ok. 70 mln t, co było najgorszymi zbiorami nasion od 4 lat.

Prawdopodobnie ten sezon będzie kolejnym rekordem sojowym. Zresztą amerykańscy i brazylijscy farmerzy stawiają na to ziarno, odwracając się od kukurydzy. Łączne zbiory tego ziarna wyniosą wg szacunków 350 mln t. Zapasy soi na koniec bieżącego sezonu mają być bardzo dobre. Rzepak i canola nie dadzą zakładanej ilości nasion, więc te będą w cenie. Pszenica będzie raczej utrzymywała się na dotychczasowym stabilnym poziomie, bo nadal będzie duże zapotrzebowanie na to ziarno ze strony krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.

W minionym roku w Polsce udało się zebrać 2,1–2,2 mln t rzepaku. Wyeksportowano 230 tys. ton. W tym sezonie znacznie zwiększył się areał uprawy rzepaku, więc zbiory wyniosą 2,6–2,7 mln t. Nie wiadomo, jakie będą efekty przymrozków. Ale raczej większych strat przymrozkowych w Wielkopolsce i na Opolszczyźnie nie widać, zbiory zapowiadają się nieźle. Bilans rzepaku w tym roku nie powinien być więc tak napięty, jak w poprzednim sezonie.

W tym sezonie spodziewany jest niewielki spadek produkcji zbóż w Polsce. Nastąpi dalszy wzrost zużycia zbóż na cele paszowe, głównie ze strony branży drobiarskiej, choć rozwija się też tucz trzody. Nieznacznie spadnie eksport polskiego zboża, na co będzie mieć wpływ kurs złotego. Polska sprzedaje już ok. 6 mln t zbóż, z czego pszenica stanowi 3,7–3,9 mln t. Spodziewać należy się mocnego powrotu na rynki europejskie Francji, która poprzednio miała problemy produkcyjne ze względu na złą aurę. Kraje bałtyckie, w tym Litwa, też będą eksporterami.

Rzepak – spodziewany jest wzrost produkcji. Nadal może utrzymywać się popyt na rzepak ze strony Niemiec, gdyż  pogoda wpłynąła na stan planacji. Ukraina zbierze ok. 2 mln ton rzepaku i część też wyśle na Zachód.

Informacja Wojciecha Sabarańskiego, Sparks Polska, konferencja Spółdzielni Grup Producentów „Polski Rzepak i Zboża” 30.05 br.   pł

Fot. Sierszeńska

Czytaj także:

Rynek zbóż: kraj wyczyszczony z towaru?

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 09:00