Pisaliśmy już wczoraj na naszym portalu, że zimotrwałość ozimin zależy nie tylko od ich genetycznych uwarunkowań, pokrywy śnieżnej podczas mrozów, czy fazy rozwojowej roślin. Kluczowa jest także zawartość makro- i mikroskładników. Zbyt duża zawartość azotu, zwłaszcza w formie saletrzanej, sprzyja uwodnieniu roślin i ich wymarzaniu. Odwrotnie w przypadku potasu, fosforu i magnezu, których duża zawartość w roślinach pozwala na ich przetrwanie i regenerację. Z kolei z mikroskładników kluczowa jest zawartość manganu – im jest ona wyższa, tym lepiej.
Z całego kraju nasi Czytelnicy przysyłali nam informacje o sytuacji pogodowej na polach. Okazuje się, że w różnych częściach kraju wygląda to bardzo różnie.
Poniżej cytujemy kilka informacji przekazanych za pomocą profilu „top agrar Polska” na Facebook’u.
Andrzej: Gmina Boniewo, powiat włocławski: -19 st. C. bez śniegu całkowicie. Zboża dopóki nie odpuści mróz to będą zielone, ciekawe co potem.
Kamil: Świętokrzyskie, powiat opatowski i sandomierski: piątek - 21 stopnie, sobota -23 stopnie, śniegu około 3-5 cm.
Szymon: Małopolskie, powiat olkuski: sobota rano -26 śniegu 3-5 cm, a miejscami wywiane do gołej ziemi.
Bartosz: Zachodniopomorskie, gmina Darłowo: -6 stopni, na polu od 3 do 10 cm śniegu, oziminy w miarę przykryte. Do tej pory najniższa temperatura jaka była to -11 st. C.
Piotr: Wielkopolskie, powiat słupecki: -15 st. C, 3-5 cm śniegu, zboża ładnie przykryte, rzepak też dosyć.
Krystian: Opolskie, powiat kluczborski: sobota -21, niedziela -19, śniegu około 10 cm.
Michał: woj. kujawsko-pomorskie, gmina Koronowo: -16,5 st. C, właściwie bez okrywy śnieżnej...
Mateusz: Płock: -16 praktycznie bez śniegu.
Arkadiusz: woj. kujawsko-pomorskie, powiat Golub-Dobrzyń: zero śniegu a w sobotę rano mróz -19 dodatkowo lekki wiatr. Więc powtórka z poprzedniego roku odmiany poniżej 4,5 mrozoodporności pod plug. Rzepaki również.
Synoptycy przewidują, że taka pogoda zagości u nas na dłużej. Możemy spodziewać się w tym tygodniu nadal silnych mrozów i opadów śniegu praktycznie we wszystkich województwach. O sytuacji na polach będziemy pisać na bieżąco na naszym portalu oraz będziemy ją omawiać podczas naszych seminariów uprawowych, które odbędą się: 10 stycznia w Lublinie, 11 stycznia w Opolu, 12 stycznia w Poznaniu i 13 stycznia w Ostródzie.