Groch ozimy – termin siewu
Pisum sativum L. , czyli groch zwyczajny ozimy, wysiewać można od połowy do końca października, ale najważniejsze w tym przypadku są oczywiście warunki atmosferyczne. Groch ozimy, przed nadejściem mrozów powinien osiągnąć około 2 do 4 cm. Gleba jest już wtedy częściowo pokryta a roślina ukorzeniona.
Dodatkowym plusem zastosowania w płodozmianie grochu ozimego jest zapobieganie erozji gleby i wymywania składników pokarmowych.
Zobacz także: Czy uprawa soi jest trudna i czy się opłaca? Co mówią rolnicy? (REPORTAŻ)
Obsada roślin i głębokość siewu
Zalecane jest, aby groch ozimy na jesień siać w obsadzie 110 do 120 sztuk na m2. Optymalna głębokość siewu, która pozwoli uchronić korzenie przed przemarznięciem to 4-5 cm.
Uprawa grochu - kalkulacja kosztów i dopłat
W całej UE zwiększone zainteresowanie uprawą strączkowych, w tym grochu, wywołane zostało m.in. różnymi programami wsparcia. Jednak zdrowy rozsądek wskazuje, że liczyć powinniśmy głównie na plon, a dopłaty powinny być jedynie wsparciem. Jak to jest z grochem? Dowiesz się więcej TUTAJ
Sianie grochu na wiosnę
Jeżeli nie zdecydujemy się na uprawę grochu ozimego, można w pierwszym kwartale roku, przygotować się do uprawy grochu jarego. Odmiany niezimujące grochu na suche nasiona sieje się jak najwcześniej, gdy temperatura gleby do kiełkowania wynosi od 1 do 2 stopni C. Jaki jest optymalny termin wysiewu grochu na terenie Polski? Jaka jest norma wysiewu? Dowiesz się TUTAJ
Bernat Patrycja
Foto: Daleszyński