Na dzień dzisiejszy jedynym preparatem, który można legalnie zastosować do desykacji nie tylko łubinów, ale także innych strączkowych (bobik, peluszka, groch uprawiany na suche nasiona, fasola uprawiana na suche nasiona) jest Roundup Flex 480. Można go zastosować „wyłącznie w sytuacji gdy stan uprawy lub warunki pogodowe uniemożliwiają osiągniecie w sposób naturalny jednoczesnej fazy dojrzałości do zbioru”. Zabieg wykonuje się na 7 dni przed zbiorem (BBCH 83 – 89), gdy wilgotność nasion osiąga 20 – 30 % w dawce 1–3 l/ha. Jeszcze kilka lat temu do zwalczania chwastów przed zbiorem można było zastosować glifosat w łubinie w innych środkach: Dominator 360 SL (tylko łubin żółty) i Roundup Max 680 SG. Pierwszy z nich nie ma już takiego zapisu w etykiecie, a drugiego nie ma już w rejestrze środków ochrony roślin.
Do końca września 2015 r. do desykacji łubinu przed zbiorem zarejestrowany był jeszcze dikwat w preparatach Reglone 200 SL. Preparat stosowało się w dawce odpowiednio 2,5–3 l/ha w momencie, kiedy połowa strąków zbrunatniała, a nasiona osiągnęły dojrzałość fizjologiczną.
jd, fot. Daleszyński
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Jest czym desykować łubin
W warunkach, kiedy łubin dojrzewa nierównomiernie i zachodzi obawa o znaczne przesunięcie terminu zbioru można podratować się jego desykacją.