Kiedy powinno się siać łubin wąskolistny?
Im wcześniej, tym lepiej, ale oczywiście w granicach rozsądku, by nasiona nie trafiły w zbyt zimną glebę, bo wschody będą trwać dłużej, co znacznie podnosi ryzyko wystąpienia zgorzeli siewek. Termin powinien gwarantować wykorzystanie wody z opadów zimowych, których w tym roku nie brakowało.
Zobacz także: Kiedy najlepiej siać groch? Terminy, warunki glebowe, norma wysiewu
Dla odmian wymagających jarowizacji wczesny termin to także wykorzystanie wiosennych chłodów do tego procesu. Natomiast odmiany termoneutralne mogą być wysiewane później, gdyż nie wpływa to na dominację rozwoju wegetatywnego nad kwitnieniem i zawiązywaniem strąków. Termin siewu łubinów (odmian wymagających jarowizacji) zależy od ryzyka przymrozków (wytrzymuje krótkotrwałe spadki temperatury do –6°C) i temperatury gleby, która powinna wynosić 3–4°C. Dlatego pod tym kątem termin można uzależnić od rejonu Polski:
- południowy zachód: od połowy marca;
- centrum: od 2. dekady marca;
- północ i północny wschód: od początku kwietnia.
Warto też przy okazji pamiętać o głębokości siewu łubinów. Ze względu na epigeiczny sposób kiełkowania (wydłużanie się części podliścieniowej i przebijanie gleby liścieniami), wymagający sporych nakładów energii, łubinów nie powinno się siać głęboko, wystarczy na 3–4 cm. Jeśli mamy większe nasiona, to siejemy na ok. 5 cm.
Ten artykuł pochodzi z wydania top agrar Polska 3/2024
czytaj więcej