StoryEditor

Larwy w strąkach grochu

W strąkach grochu co roku można spotkać małe, białe larwy. Można jednak skutecznie zapobiec ich występowaniu.
25.06.2019., 14:06h
Białe larwy w strąkach grochu to mogą być dwa różne gatunki szkodników. Jeśli wyjadają one głębsze lub płytsze chodniki w nasionach i pozostawiają odchody w postaci trocin, są to larwy motyla – pachówki strąkóweczki. Najczęściej występują one od jednej do góra kilku w strąku. Osiągają długość nawet do 1 cm.

Jeśli w strąku białe larwy występują masowo – od kilku do kilkudziesięciu i nie pozostawiają wyraźnych śladów żerowania (wysysają soki), są to larwy muchówki – paciornicy grochowianki. Są one mniejsze i dorastają do 3 mm długości. Chociaż nie ma zarejestrowanych środków na paciornicę, to przy okazji zwalczania pachówki likwidujemy także tego szkodnika.

Larwy obu owadów zwalcza się w podobnym terminie – od końca fazy kwitnienia grochu, do końca osiągnięcia przez strąki typowej długości, a nasiona są całkowicie uformowane. Do tego zadania można wykorzystać środki Buldock 025 EC  lub Tekapo 025 EC w dawkach po 0,4 l/ha.
W strategii zwalczania pachówki strąkóweczki można też zastosować insektycyd DiPel WG w dawce 0,5–1 kg/ha. Zabieg najlepiej jest wykonać w okresie pojawienia się młodych stadiów rozwoju gąsienic. Wyższe dawki środka zaleca się natomiast na ich starsze formy lub w sytuacji masowego występowania szkodnika na plantacji.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. styczeń 2025 23:30