StoryEditor

Listy odmian zalecanych roślin bobowatych

Rolnicy uprawiający rośliny bobowate liczą na dobre ich plony. Aby tak się stało, jednym z podstawowych warunków jest wybór odmiany dostosowanej do rejonu uprawy. Ich wykaz prezentują tzw. „Listy odmian zalecanych do uprawy na obszarze województwa”.
24.02.2021., 16:02h
Listy odmian zalecanych – LOZ – opracowuje COBORU i są one co roku aktualizowane na podstawie wyników badań PDO. Informacje te są niezwykle cenne dla producentów, gdyż odmiany roślin bobowatych, analogicznie jak w pozostałych gatunkach roślin rolniczych, plonują różnie, zależnie m.in. od rejonu uprawy. Zależność ta wynika ze zmiennych typów gleb oraz przebiegu pogody w sezonach wegetacyjnych.

Listy odmian zalecanych
COBORU, rządowa jednostka rejestracyjna, doświadczalna i oceny odmian, prowadzi m.in. kilka typów doświadczeń. W ramach tzw. Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO) uzyskuje wyniki, pozwalające np. na wytypowanie do uprawy odmian wielu gatunków roślin najlepiej sprawdzających się (plonujących) w poszczególnych rejonach uprawy. Element ten wykorzystuje się do tworzenia wojewódzkich „List odmian zalecanych”. Nie są one obowiązkowe w każdym z gatunków uprawnych, nie tworzą ich również zawsze wszystkie województwa.
W grupie roślin bobowatych wykazy te obejmują:
  • bobik
  • groch siewny
  • łubin wąskolistny
  • łubin żółty
  • soję.
LOZ bobiku
W gatunku tym na LOZ na 2021 r. znajduje się 8 odmian. Zalecanymi do uprawy w największej liczbie województw są: Apollo (13), Capri (12) i Fanfares (11; odmiana syntetyczna). W województwach, które utworzyły takie wykazy, liczba odmian do wyboru mieści się w przedziale 3–6 szt. (patrz LOZ Bobik/2021 r.).

LOZ grochu siewnego
Odmiany grochu siewnego podzielone są na dwa typy – ogólnoużytkowe i pastewne. Łącznie lista ta obejmuje 18 odmian, a najbardziej  popularne to: Astronaute (rekomendowana do uprawy w 16 województwach), Batuta (15), Tarchalska (14) i Mandaryn (12). Najliczniejszą ofertę mają do dyspozycji rolnicy z woj. śląskiego – 10 odmian oraz kujawsko-pomorskiego, podlaskiego i zachodniopomorskiego – po 9 (patrz LOZ Groch siewny/2021 r.). W gatunku tym LOZ utworzone są dla każdego województwa.

LOZ łubinu wąskolistnego
Na LOZ ł.w. znajduje się 17 odmian. Zalecanymi do uprawy w największej liczbie województw są: Agat i Roland (po 9) oraz Koral (9). Obecne na liście Homer i Regent to z kolei tzw. odmiany samokończące (patrz LOZ Łubin wąskolistny/2021 r.).

LOZ łubinu żółtego
LOZ ł.ż. na 2021 r. uprawy zawiera 6 odmian. Zalecanymi do uprawy w największej liczbie województw są Puma (12) i Mister (10). W wykazie tym znajduje się jedna odmiana samokończąca – Perkoz (patrz LOZ Łubin żółty/2021 r.).

[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. listopad 2024 05:43