Kilka lat powołano konsorcjum w sprawie uprawy soi, a w jego skład weszły dwa największe gospodarstwa rolne na Opolszczyźnie: Top Farms Głubczyce i Kombinat Rolny Kietrz. Dzięki doświadczeniom areał upraw soi w Województwie Opolskim wzrósł do kilku tysięcy hektarów.
Zdaniem rolników opłacalność zapewnia plon powyżej dwóch ton z hektara. Dopóki areał upraw nie był duży, nie było chętnych do jej przetworzenia, ale sytuacja zmieniła się i dziś nie ma problemów ze zbytem ziarna. Z informacji przekazanych przez ARiMR w ubiegłym roku w Polsce uprawiano 16 tysięcy hektarów soi.
– Powierzchnia soi w gospodarstwie w tym roku wynosi 330 ha. Aktualnie soja jest już cała zasiana. Siewy zaczęliśmy tuż po Świętach Wielkanocnych . Po zasiewach dostaliśmy ok. 23 litrów wody na 1 m2. Wschodów na pierwszych zasianych polach spodziewamy się w najbliższych dniach. Aktualnie pierwsza ochrona herbicydowa przedwschodowa została już zastosowana – mówi Marcin Markowicz z Top Farms Głubczyce
– Soja u nas będzie na podobnym arealne jak w roku ubiegłym. Generalnie produkujemy materiał siewny – w tym roku będą to dwie odmiany materiału siewnego do sp...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Opolszczyzna i Śląsk: Soja na topie – czy jej uprawa się opłaca?
Trwają siewy soi. Jedni siewy tej rośliny już zakończyli, inni dopiero zaczynają. Na Opolszczyźnie soja uprawiana jest już dziesiąty rok z rzędu. Jednymi z pierwszych, którzy zaczęli badać tę uprawę na poletkach doświadczalnych byli naukowcy ze stacji doświadczalnej w Głubczycach.