StoryEditor

Rekordowy rok dla uprawy soi w Polsce? Zbliżają się zbiory 2024 [REPORTAŻ]

Zbiory soi już wkrótce, a polscy rolnicy spodziewają się rekordowych plonów. Czy rok 2024 okaże się przełomowy dla tej uprawy? Poznaj perspektywy i wyzwania rolników.

05.09.2024., 14:14h

Zbliżają się żniwa soi, a polscy rolnicy coraz częściej sięgają po tę ciepłolubną roślinę, która zyskuje na popularności. Zaczęło się czternaście lat temu na Opolszczyźnie, a potem w innych rejonach kraju. W tym roku powierzchnia upraw soi zapowiada się rekordowo duża, a wielu rolników wiąże z nią duże nadzieje.

Zobacz też: Kiedy siać rzepak? Rolnicy na Opolszczyźnie rozpoczęli zasiewy [REPORTAŻ]

Soja w polskim rolnictwie: Popularność rośnie, rekordowe plony na horyzoncie

Na przestrzeni lat soja zyskuje na znaczeniu w płodozmianie polskich rolników. Ta ciepłolubna uprawa, choć początkowo nieco nietypowa dla polskich warunków, zdobywa uznanie dzięki swojej odporności na suszę i niewielkiemu zapotrzebowaniu na wodę. Rolnicy zauważają, że soja dobrze sprawdza się w warunkach, w których inne rośliny mogą mieć trudności.

- Z roku na rok coraz więcej osób przekonuje się do uprawy soi – mówi Ryszard Hanko, rolnik z Białej, który zabprał udział w Dniach Soi na Opolszczyźnie. – Nie jest trudna w uprawie, a problem ze zmianowaniem zmusza nas do poszukiwania nowych rozwiązań.

Doszło do wtórnego zachwaszczenia upraw soi

Choć soja ma wiele zalet, rolnicy muszą zmierzyć się z pewnymi wyzwaniami w postaci gwałtownych zmian pogody, które towarzyszyły pracom polowym w tym sezonie. Na niektórych polach soi doszło między innymi do wtórnego zachwaszczenia. z Rolnik z Kantorowic zauważa, że mimo początkowo czystej plantacji środki ochrony roślin nie zadziałały idealnie.

- Soja była dość czysta, ale przez gwałtowne deszcze i upały pojawiły się chwasty – wyjaśnia Leszek Fornal.

Według rolnika z Kantorowic zbiory na jego plantacji planowane są na październik, lecz wszystko zależy od pogody, która decyduje o ostatecznej jakości plonów.

Rozwój upraw soi w Polsce: Nowe odmiany i rosnące zainteresowanie rolników

W ostatnich latach uprawa soi znacząco się rozwinęła, co przyciągnęło uwagę zarówno rolników, jak i firm rolniczych. Dr Grzegorz Balcer z firmy Biochem Kietrz podkreśla, że soja doskonale wpasowuje się w płodozmian, a jego firma z roku na rok zwiększa areał upraw. Ponadto współpraca z kanadyjskimi hodowcami pozwala na wprowadzenie nowych odmian na polski rynek. W tym roku mimo gradobicia, które nawiedziło plantacje w czerwcu, perspektywy są pozytywne. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji plantacja zdołała się zregenerować, a rolnicy liczą na satysfakcjonujący plon.

image

Jak musi plonować soja, aby uprawa się opłacała?

Potencjał soi w Polsce – soja może stać się nową kukurydzą?

Wojciech Grabowski z Jankowic Wielkich zauważa, że w Polsce potencjał uprawy soi jest ogromny. Jego przygoda z tą rośliną zaczęła się przypadkiem, ale efekty okazały się tak obiecujące, że w tym roku zwiększył areał do 50 hektarów. Soja nie tylko dobrze przetrwała tegoroczne susze, ale i obiecuje zadowalające plony.

- 20 lat temu sprowadzaliśmy do Polski kukurydzę zwyczajnie na paszę, a dzisiaj jesteśmy potęgą kukurydzianą. Jeżeli odrobimy lekcje, możemy osiągnąć sukces w uprawie soi, podobnie jak stało się to z kukurydzą – dodaje Dariusz Klusko z firmy Agroteam.

Obejrzyj nasz reportaż w całości, by się dowiedzieć:

  • Jakich plonów spodziewają się rolnicy?
  • Kiedy rolnicy planują zbiór soi?
  • Czy uprawa soi jest opłacalna w 2024 roku?
  • Jak wygląda obecnie rynek soi?

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. listopad 2024 13:29