StoryEditor

Rolnicy sieją groch, aby spełnić wymogi ekoschematu zróżnicowanej struktury upraw [VIDEO]

Tegoroczna pogoda opóźniła wiosenne siewy. W tym roku duże zainteresowanie jest zasiewami owsa. Brakuje też materiału siewnego jęczmienia. Z powodu rozchwiania rynku rolnicy wahają się, czy siać jęczmień, czy kukurydzę. Wprowadzenie ekoschematów dobrze wpłynęło natomiast na sprzedaż materiału nasiennego roślin strączkowych, głównie grochu i poplonów.

Pomimo sporego zainteresowania zakupem kwalifikowanego materiału siewnego, jest ono mniejsze niż przed rokiem, a tym bardziej, mniejsze niż przed dwoma laty. Jeszcze niedawno dzięki zwiększonemu zainteresowaniu rolników nowymi odmianami, produkcja nasion co roku wzrastała o 50 procent. Niestety wzrost gwałtowny kosztów produkcji od ponad dwóch lat spowodował zmniejszone zainteresowanie kwalifikatami i coraz częściej rolnicy sami zaprawiają materiał siewny.

Sianie grochu pod ekoschematy

- Rozpoczęliśmy siewy, na razie w mniejszych ilościach jęczmienia i owsa. A od dzisiaj siejemy groch. W tym roku chciałbym przystąpić do ekoschematu zróżnicowanie upraw, dlatego posialiśmy go około 20 ha, tak aby spełnić wymogi, obsiania 20% areału gospodarstwa roślinami, które wykazują pozytywny wpływ na zawartość materii organicznej w glebie – mówi Tomasz Urbacka, rolnik z Zimnic Małyuch.

Zobacz także: Pierwsze siewy buraka cukrowego za nami. Cukrownie mają limity i nie zwiększają kontraktacji

Nie tylko Tomasz zdecydował się na siew grochu.

- Mam zasianą pszenicę jarą owies oraz groch. Starałem się wykonać siewy w miarę możliwości jak najszybciej. W tym momencie bierzemy się za sianie końcówki owsa, wcześniej nie dało się niestety wjechać na pole. W tym roku nawet orkę kończyłem wiosnę, wcześniej stała na polu sama woda – mówi Heinrich Lempka rolnik z Zimnic Małych

Czy w ogóle opłaca się cokolwiek uprawiać?

- Za mną jest pole, które będę obsiewał kukurydzą, chociaż powiem szczerze, czy nie zostawić tego tak jak teraz wygląda do jesieni niż ponosić koszty. Ale niestety przyzwyczajenie do naszej pracy jest takie, że automatycznie wchodzimy w pole i robimy. Rachunek zrobimy na końcu, ale wygląda na to, że będzie on ujemny i to mocno – mówi Wojciech Kaleciński, prezes RSP Krobusz.

- W tym roku siewy rozpoczęliśmy trochę w późniejszym terminie, ze względu na ciągłe deszcze, sprzęt się topi. Na rynku widać duże zainteresowanie zbożami jarymi, szczególnie owsem, który potrafi mieć cenę od 900 do 1000 złotych w skupie. Znacznie więcej niż za pszenice. W sektorze strączkowych, większe zainteresowanie grochem i łubinem. Jeżeli chodzi o sprzedaż materiału siewnego, zakończyliśmy ją w połowie lutego. Jednak znakomita większość towaru poszła na eksport, za zachód do Holandii - Andrzej Mrugała, rolnik, producent materiału siewnego z Jasienia.

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Mariusz Drożdż
Autor Artykułu:Mariusz Drożdż
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 16:54