Niedługo powinny się zacząć żniwa sojowe. Jak określić, czy nasiona są gotowe do zbioru?
W polskich warunkach termin zbioru soi przypada najczęściej na pierwsze dni września, ale ze względu na warunki pogodowe, termin siewu czy wybór późniejszej odmiany może się przesunąć nawet na początek października.
Nasiona gotowe do zbioru są twarde i trudno je rozpołowić. Oznacza to, że mają wilgotność 15–16%. Wtedy całe rośliny są brązowe, zaschnięte, a liście opadają, co jest charakterystyczne dla soi. Nasiona przybierają kolor charakterystyczny dla danej odmiany, a znaczek na okrywie nasiennej staje się czarny. Gotowość roślin do zbioru można też określić inną metodą, a mianowicie można potrząsnąć roślinami.
Jeśli nasiona w strąkach charakterystycznie grzechoczą, można rozpocząć zbiór.
Susza przyspieszy zbiór?
W tym roku zbiór soi może zacząć się wcześniej, przede wszystkim w rejonach objętych największą suszą. Przykład jednej z plantacji z województwa kujawsko-pomorskiego pokazuje, że część roślin zawiązała w takich warunkach zaledwie po parę strąków, w których znajdują się 1–2 nasiona. Niektóre rośliny wykształciły mocno zredukowane górne strąki, w których w ogóle nie ma nasion (na zdjęciu). To niestety oznacza poważny spadek plonu. Rośliny rosnące w warunkach niedoboru wody z reguły szybciej tracą liście, co jednak nie musi oznaczać gotowości nasion do zbioru.
jd, fot. Czubiński