StoryEditor

Strączkowe: uważaj na choroby

Ciepła i wilgotna pogoda sprzyja występowaniu chorób grzybowych. Teraz zagrożone są m.in. strączkowe.
04.07.2016., 14:07h

W grochu szczególna uwagę należy zwrócić na fuzaryjną zgorzel i więdnięcie, askochytozę oraz szarą pleśń. Nieco mniej groźne są mączniak rzekomy i prawdziwy, ale w regionach gdzie padało i jest ciepło choroby te mogą się pojawić i powodować straty.
Fuzaryjna zgorzel i więdnięcie grochu występuje szczególnie w latach o dużej ilości opadów w okolicach kwitnienia. Objawy występują placowo najczęściej pod koniec czerwca. Najpierw więdną dolne liście, potem górne. Więdnące rośliny z czasem zasychają. Brunatnieć mogą też korzenie.
Askochytoza grochu atakuje wszystkie organy od łodygi po strąki oprócz korzeni. Szczególnie niebezpieczna jest jeśli wystąpi właśnie na strąkach, bo może powodować ich pękanie i osypywanie się nasion. Poza tym same nasiona mogą zostać porażone co powoduje, że nie rozwijają się w pełni.
Szara pleśń podobnie jak pozostałe choroby występuje w większym nasileniu w latach z większą ilością opadów. Teraz zatem w niektórych regionach kraju jest zwiększone ryzyko jej wystąpienia. Początkowo zaatakowane liście, łodygi i strąki żółkną, a następnie pojawia się na nich szara grzybnia. Części porażone gniją, a strąki mogą opadać lub otwierać się.

W łubinie groźną chorobą, oprócz fuzaryjnej zgorzeli i szarej pleśni, jest antraknoza. Pierwsze dwie choroby dają takie same objawy jak na grochu. Antraknoza to najgroźniejsza choroba łubinu występująca na polu placowo. Charakterystycznym jej objawem jest pastorałowate zwijanie się wierzchołków łodyg w momencie, kiedy wykształcone są już kwiatostany. Może powodować osypywanie się nasion.

Zwalczanie chorób w grochu i łubinie należy przeprowadzać w okresie kwitnienia i zawiązywania strąków po zauważeniu pierwszych objawów. Oprócz fuzaryjnego więdnięcia, przeciwko któremu nie ma skutecznych fungicydów do opryskiwania można zastosować np. azoksystrobinę, chlorotalonil, difenokonazol, cyprodynil czy fludioksonil. Przeciwko szarej pleśni w łubinie nie ma zarejestrowanych fungicydów. Zabiegi należy wykonywać w miarę potrzeb nawet 2–3 razy w sezonie w odstępach przynajmniej 7 dni.

jd, fot. Daleszyński

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 13:21