StoryEditor

Warto uprawiać bobik

Lansowana ostatnio soja ma wiele zalet. Jest to m.in. dobrej jakości śruta poekstrakcyjna jako pasza białkowa. Nie nadaje się ona jeszcze jednak do uprawy w całej Polsce. Dużo wyższe plony na takich samych stanowiskach co soja, czyli zasobnych i ciężkich glebach daje bobik. Mało tego - za nasiona można uzyskać obecnie nawet 1100 zł za tonę.
29.05.2019., 12:05h
Sukces w uprawie bobiku zawdzięcza się głównie uprawie oszczędzającej wodę. Nasiona muszą dobrze skiełkować a potem rośliny wymagają regularnych opadów. Pod tym względem nie różni się od innych gatunków uprawnych, oprócz tego ze do kiełkowania wymaga dużo więcej wody. Dlatego bobik sieje się głęboko - na 8, 10 a nawet 12 i 15 cm. Jeżeli będzie miał wodę, to nie ma obaw o wschody dobrych jakościowo nasion.

Jeden z rolników z Żuław - Marek Grabarek - opracował siew bobiku pod pług. Zamiast zwykłym siewnikiem rzędowym sieje do rozsiewaczem nawozów a potem przeoruje. technologia ta ponadto zabezpiecza przed pierwszymi wschodami chwastów.

Inny rolnik - też z tej okolicy - Adam Debert - sieje bobik zwykłym siewnikiem z redlicami. Ale zauważył, ze lepiej spisywać będzie się siewnik  talerzami.

O technologii siewu i uprawy bobiku dowiecie się więcej z artykułu na str. 74 w czerwcowym wydaniu "top agrar Polska".
tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. listopad 2024 02:15