StoryEditor

Wyniki badań PDO roślin bobowatych

Rośliny bobowate to bardzo wartościowy składnik płodozmianu. Nie wymagają wysokich dawek azotu, lecz są wrażliwe na niedobory wody w całym okresie wegetacji.
22.02.2022., 13:02h
Wzrost cen nawozów, zwłaszcza azotowych, skłania do uprawy roślin o mniejszym zapotrzebowaniu na ten składnik. W sytuację tę dobrze wpisują się rośliny bobowate, żyjące w symbiozie z bakteriami brodawkowymi, syntetyzujące azot z powietrza. Do optymalnego rozwoju, a tym samym wysokiego plonowania, wymagają systematycznego zaopatrzenia w wodę. Nasz klimat, z powtarzającymi się suszami, upałami, czy też chwilowymi nadmiarami wody w glebie, nie jest w stanie spełnić tego wymogu. Tym bardziej dużego znaczenia nabiera wybór do siewu właściwej odmiany, o mniejszej wrażliwości na czynniki stresowe, równomiernie dojrzewającej i wiernie plonującej. Podjęcie tej decyzji w dużym stopniu ułatwiają krajowe wyniki badań PDO.
Szeroki front badań
Przydatność roślin bobowatych wynika m.in. z pozyskiwania wartościowych nasion oraz korzystnego ich oddziaływania na środowisko glebowe. Niestety, ich podaż nie pokrywa krajowych potrzeb paszowych, zwłaszcza białka i niejednokrotnie ich uprawa nie przynosi takiego zysku, jaki dają inne rośliny towarowe. Gatunków tych nie może jednak zabraknąć na polskich polach, dlatego też należy promować ich uprawę.
W związku z tym w ramach PDO testuje się wiele wartościowych odmian tej grupy roślin. W procesie ich hodowli zwraca się szczególną uwagę, m.in. na ograniczenie wpływu na nie stresowych czynników środowiska, tj. patogenów, suszy oraz lepsze plonowanie, a także poprawę tych cech wartości gospodarczej, które w poszczególnych gatunkach są najistotniejsze. Wyniki te prezentują badania PDO.
Więcej o wynikach PDO bobiku, łubinów, grochu i soi przeczytasz w najnowszym wydaniu 3/2022 top agrar Polska, w artykule na str. 134–139.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 12:16