StoryEditor

Wysyp odmian soi - Krajowy rejestr i wyniki PDO

Po mokrej jesieni i zalanych oziminach pozostało wiele nieobsianych pól. Do późnych wiosennych siewów nadaje się soja – gatunek bardzo cenny paszowo i dla płodozmianu. Jest też w czym wybierać, gdyż Krajowy rejestr odmian soi szybko się wzbogacił, a walory wielu z nich prezentują wyniki badań PDO.
Agnieszka Osiecka
COBORU Słupia Wielka
17.05.2024., 08:30h

Sezon wegetacyjny 2023 był kolejnym, w którym obok rodzimych roślin bobowatych grubonasiennych, we wszystkich rejonach kraju w sieci badawczej COBORU testowano odmiany soi. Badania odbywały się w różnych zakresach i dotyczyły:

  • 26 odmian ubiegających się o wpis do Krajowego rejestru (KR) w roku 2023;
  • 38 odmian – zarejestrowane i z Katalogu wspólnotowego (CCA), które przyjęto do systemu porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego (PDO), na którego podstawie tworzy się Listy odmian zalecanych do uprawy w poszczególnych województwach (patrz mapa);
  • 7 odmian z katalogu CCA w ramach doświadczeń rozpoznawczych, które dotychczas w Polsce nie były sprawdzane. One z kolei, w przypadku uzyskania minimum dwuletnich bardzo dobrych wyników wartości gospodarczej – świadczącej o ich przydatności do uprawy na terenie naszego kraju – mogą zostać włączone w kolejnych latach do badań PDO.

Zobacz także: Wczesny siew soi, mimo przymrozków okazał się sukcesem [REPORTAŻ VIDEO]

Dobry sezon wegetacyjny dla soi

Ubiegły rok był dla upraw so...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Agnieszka Osiecka<br/>COBORU Słupia WielkaAgnieszka Osiecka
COBORU Słupia Wielka
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. styczeń 2025 23:12