Stabilizacja, a za czym idzie przewidywalność, cen skupu strączkowych nastąpi w chwili gdy powstanie ich rynek na skalę krajową, a najlepiej europejską. Muszą pojawić się przepływy towaru od rolnika do pośrednika i przetwórcy lub eksportera. Wtedy przy niskich spodziewanych plonach będzie można liczyć na wyższą cenę skupu. Niestety działać będzie to też w druga stronę – urodzaj równać będzie się klęsce niskiej ceny. To teoretyczny scenariusz, z którym nie wszyscy muszą się zgadzać, ale jest on wysoce prawdopodobny.
Powstaje rynek bobowatych
Czy zatem taki rynek powstanie? A może już są jego zaczątki? Przecież mamy w Polsce wg ostatnich danych podanych przez COBORU 19,5 tys. ha soi. Przy plonie 2 t/ha daje to 40 tys. ton nasion, a to nic innego jak flota 1600 TIR-ów z towarem, czyli kolejka pojazdów o długości około 30 km. A to tylko soja. Mamy jeszcze bobik, groch i nieco łubinów. Rynek więc w bólach, ale rodzi się. Jak zatem stać się jego aktywnym uczestnikiem po stronie dostawców surowca?
Sprawa nie jest łatwa, choć banalnie prosta w teorii. W epoce Internetu łatwo znaleźć skupujących, gorzej z satysfakcjonującą ceną. Zatem odpowiedź jest jedna – giełda. Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskiej Giełdzie Roślin Strączkowych.
Zapraszamy na bezpłatną giełdę
Już po raz drugi zapraszamy wszystkich sympatyków roślin bobowatych grubonasiennych na wydarzenie, które będzie miało miejsce w dwóch lokalizacjach już w październiku:
- wtorek, 22.10.2019 r. – HOTEL RONDO, ul. Mikołaja z Ryńska 11a, 87-200 Wąbrzeźno, woj. kujawsko-pomorskie (uwaga - termin w tej lokalizacji z przyczyn niezależnych od nas uległ zmianie – w drukowanej wersji "top agrar Polska" podany był czwartek);
- środa, 23.10.2019 r. – HOTEL ANTONIO CONFERENCE, ul. Motoryzacyjna 2, 49-318 Skarbimierz-Osiedle k. Brzegu, woj. opolskie.
Udział w Giełdzie jest bezpłatny! Jednak liczba miejsc jest ograniczona, dlatego konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.
- technologia uprawy soi – praktyczne doświadczenia z Austrii;
- jak Austriacy zorganizowali u siebie rynek strączkowych i soi? – praktyczne przykłady;
- najnowsze wyniki plonowania roślin bobowatych w różnych technologiach i regionach;
- najnowsze wyniki badań w żywieniu białkiem;
- rodzime strączkowe czy soja – na co postawić i na czym można zarobić w przyszłości?;
- rynek białkowy w Polsce – jak rozkręcić obrót krajowym surowcem?
Giełda organizowana jest w ramach programu wieloletniego MRiRW „Zwiększenie wykorzystania krajowego białka paszowego dla produkcji wysokiej jakości produktów zwierzęcych w warunkach zrównoważonego rozwoju”