Kiedy soja jest gotowa do zbioru?
Nasiona soi, aby nadawały się do zbioru muszą być twarde oraz trudne do rozpołowienia. Poziom wilgotności powinien mieścić się w przedziale od 12,5 do 16%. Powyżej 16% nasiona wymagają dosuszenia po zbiorze.
Jak zminimalizować straty?
Trudności w zbiorze soi sprawiać może niskie koszenie, a także wyregulowanie kombajnu. Zbiór przeprowadzany jest jednoetapowo z wykorzystaniem kombajnów zbożowych. Firmy dostarczające kombajny w swoich ofertach posiadają specjalne zespoły żniwne przystosowane do zbioru soi. Taki zespół żniwny posiada elastyczne listwy tnące oznaczone jako „flex”. Listwy te umożliwiają dopasowanie do nierówności terenu, a także ścinanie roślin kilka centymetrów nad ziemią, dzięki czemu ograniczane są straty w plonie.
Jak ustawić kombajn do zbioru soi?
Ważne jest ustawienie hederu, który umożliwi jak najniższy zbiór, ale także trzeba pamiętać o ustawieniach takich jak:
- obroty motowideł – w tym przypadku ważne jest ograniczenie uderzenia w strąki, co przełoży się na zapobieganie osypywania się nasion. Obroty powinny być dostosowane do prędkości jazdy kombajnu;
- bęben młócący – ustawienie w granicach od 400 do 600 obrotów na minutę;
- szczelina klepiska – regulacja szczeliny klepiska uzależniona jest od wielkości nasion, tak samo, jak otwarcie sit;
- prędkość wentylatora – w tym przypadku ze względu na wysoką masę nasion można prędkość ustawić na wysoką, wyższa niż ta stosowana np. w przypadku pszenicy ozimej.
Fot: Czubiński