Spis treści:
Dzień Nauczyciela – skąd ten zwyczaj?
Dzień Nauczyciela – kiedy dokładnie?
Dzień Edukacji Narodowej w polskiej szkole to najczęściej dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Najczęściej szkolne obchody mają miejsce wcześniej, zazwyczaj jest to uroczysty apel.
Dzień Nauczyciela – skąd ten zwyczaj?
Wprowadzenie tego święta wiąże się z Kartą praw i obowiązków nauczyciela z 27 kwietnia 1972 roku. Na początku święto dotyczyło jedynie nauczycieli. W 1982 roku Dzień Nauczyciela zyskał nową nazwę, został przekształcony w Dzień Edukacji Narodowej. Dla zasłużonych nauczycieli przewidziane są nagrody w postaci Krzyża Zasługi oraz medalu KEN.
Dzień Nauczyciela – kiedy dokładnie?
Dzień Nauczyciela obchodzą wszyscy pracownicy oświaty. W naszym kraju wypada zawsze tego samego dnia – 14 października. W bieżącym roku świętujemy w poniedziałek. Uczniowie na pewno ucieszą się z tego faktu, ponieważ zyskają dzień wolny od zajęć edukacyjnych. Światowy Dzień Nauczyciela natomiast wypada 5 października – na pamiątkę opracowanej przez UNESCO i Międzynarodową Organizację Pracy – „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela” z 1996 roku.
Przeczytaj także: Naturalna Pamela Anderson ma piękną farmę – wybrała wieś!
Status nauczyciela na wsiach
Przed wojną nauczyciele cieszyli się ogromnym szacunkiem, a do tego dobrze zarabiali. Byli traktowani jak urzędnicy państwowi. Ich wykształcenie i wiedza wyróżniała się na tle większości społeczeństwa, szczególnie wiejskiego. Na wsiach i w małych miejscowościach wypłaty nauczycielskie były najwyższe: – Jeśli chodzi o zarobki, to nauczyciele byli podzieleni podobnie jak administracja publiczna według grup uposażenia. Zresztą znamienne jest właśnie, że kadra oświatowa traktowana była przez władzę na równi z administracją publiczną. W przedwojennej Polsce nauczyciele darzeni byli sporym szacunkiem. Nie tylko ze względu na wykształcenie, które odbiegało znacznie od większości społeczeństwa, ale także dlatego, że szkoła stanowiła jeden z elementów scalających odrodzone państwo.Natomiast w kwestii wynagrodzenia nauczycieli, było ono ponadprzeciętne, zwłaszcza na wsi i w mniejszych miejscowościach. Większość z belfrów zarabiała 210 zł miesięcznie – czytamy na stronie historia.org.pl.
Przed wojną i po wojnie rola nauczycieli na wsiach była niezwykle ważna, a nawet kluczowa. Dzięki ich staraniom dzieci i dorośli mogli nauczyć się czytać i pisać. Zdarzało się, że nauczyciele organizowali spotkania, podczas których czytali na głos gazety i książki, opowiadali o historii Polski. Nauczyciele wiejscy urządzali przedstawienia, edukowali społeczność wiejską, otwierając nowe perspektywy na życie.
fot. envato elements
Źródło: historia.org.pl