Uchwała antysmogowa
Uchwały antysmogowe to dokumenty o zasięgu regionalnym. Sejmiki województwa mają prawo wprowadzić zakazy lub nakazy w zakresie korzystania z instalacji grzewczych opartych na paliwach stałych w celu zapobiegania negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi lub środowisko. Samorządy mają prawo określać między innymi to, z jakich typów urządzeń grzewczych oraz rodzajów paliw mogą korzystać mieszkańcy danego terenu.
Zobacz także: Czy w tym roku zabraknie węgla?
Co określa uchwała antysmogowa?
W uchwałach antysmogowych mogą znaleźć się zapisy dotyczące:
- Granic obszaru, na którym wprowadza się ograniczenia lub zakazy;
- Rodzajów podmiotów lub instalacji, dla których wprowadza się ograniczenia lub zakazy;
- Rodzajów lub jakości paliw dopuszczonych do stosowania lub których stosowanie jest zakazane lub parametry techniczne/rozwiązania techniczne/ parametry emisji instalacji, w których następuje spalanie paliw, dopuszczonych do stosowania na tym obszarze;
- Sposobu lub celu wykorzystania paliw, który jest objęty ograniczeniami określonymi w uchwale;
- Okresu obowiązywania ograniczeń lub zakazów w ciągu roku;
- Obowiązków podmiotów objętych uchwałą w zakresie niezbędnym do kontroli realizacji uchwały.
Gdzie wprowadzono uchwały antysmogowe?
W związku z tym, że wprowadzanie uchwał antysmogowych należy do sejmików województw, w całym kraju są one wdrażane w różnym czasie i różnym kształcie. Obowiązują one jednak już niemal we wszystkich województwach. Przepisów regulujących korzystanie z urządzeń grzewczych nie mają tylko Podlasie oraz Warmia i Mazury.
Zakaz kopciuchów w tych województwach
1 lipca 2024 w życie weszły kolejne przepisy z uchwał antysmogowych. Zgodnie z nimi, od tego dnia obowiązują następujące zakazy w poszczególnych województwach:
- dolnośląskie - zakaz kotłów i pieców poniżej 3. klasy emisyjności,
- świętokrzyskie – zakaz używania urządzeń grzewczych 3. i 4. klasy emisyjności.
W styczniu 2024 roku wprowadzono również zakaz używania kopciuchów w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i lubelskim. W Małopolsce przepisy obowiązują od końca sezonu grzewczego, który ustalono na 30 kwietnia. Z kolei w województwie pomorskim zapisy uchwały antysmogowej mają wejść w życie 1 września 2024.
Jakie są kary za złamanie przepisów uchwały antysmogowej? Dowiedz się więcej na halowies.pl
Fot: canva