StoryEditor

Jak wygląda zdalne nauczanie na wsi?

Jeden komputer na trójkę rodzeństwa, problemy z Internetem, wreszcie trudna próba pogodzenia pracy w gospodarstwie z pomocą dzieciom w nauce. Koronawirus zamknął szkoły, więc ciężar nauczania w dużej mierze spadł na rodziców. Sprawdziliśmy, jak w tej sytuacji radzą sobie rolnicy.
03.05.2020., 19:05h

W związku z epidemią koronawirusa, od 25 marca szkoły mają obowiązek realizowania podstawy programowej za pomocą nauczania na odległość, czyli przez Internet. O ile w miastach dostęp do komputerów i w miarę szybkiego łącza ma większość dzieci, o tyle na wsi są problemy z odpowiednim wyposażeniem. Jak wynika z badań Centrum Analiz Ekonomicznych, aż 161 tysięcy uczniów na obszarach wiejskich nie ma komputera z dostępem do Internetu. A w co trzecim domu dzieci muszą dzielić komputer z rodzeństwem. Do tego dochodzą problemy z zasięgiem, bo na wsiach jest on często ograniczony. To wszystko sprawia, że zdalne nauczanie w małych miejscowościach jest dodatkowo utrudnione. Ale program trzeba realizować, bo niewykluczone, że szkoły będą zamknięte nawet do czerwca.

Pole nie poczeka

W ciągu zaledwie kilku dni szkoły musiały się przełączyć na tryb zdalny, więc znaczny ciężar nauczania spadł na rodziców. Teraz to oni wyjaśniają dzieciom polecenia, tłumaczą zadania, pomagają w odrabianiu lekcji i wysyłają zdjęcia prac do nauczycieli. Zajmuje im to nawet kilka godzin dziennie, więc czasu na pracę np. w gospodarstwie zostaje mniej. Na wsiach to najczęściej ...

Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 16:04