StoryEditor

Kiedy renta wdowia? Jest propozycja terminu

Dawno już zapowiadana renta wdowia jest pomysłem wychodzącym naprzeciw potrzebom osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. To grupa, która często mierzy się także z kryzysem psychicznym. Czy są widoki na to, aby przelewy pojawiły się jeszcze w 2024 roku?
15.07.2024., 13:00h

Spis treści:

Renta wdowia – na czym ma polegać?

Renta wdowia – proces legislacyjny

Kogo obejmie renta wdowia?

Wdowieństwo to stan bardzo trudny. Nie sposób określić trudności emocjonalnych, natomiast te finansowe łatwo policzyć. Koszty prowadzenia gospodarstwa domowego wciąż rosną, także ze względu na podwyżki cen żywności, prądu i gazu. Pamiętajmy, że prowadzenie domu, gdy są do dyspozycji dwa świadczenia emerytalne, jest o wiele bardziej komfortowe.

Renta wdowia – na czym ma polegać?

Do tej pory wdowa czy wdowiec mieli wybór – albo zachowanie swojej emerytury, albo przejście na rentę rodzinną po zmarłym małżonku czy żonie. W nowym kształcie ma być zgoła inaczej. Będą dostępne dwie opcje renty wdowiej. Skorzystanie z renty rodzinnej po zmarłym małżonku wyższej o 50 procent emerytury wdowca lub zachowanie swojego świadczenia i powiększenie go o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym. Wszystko po to, aby polepszyć warunku bytowe osobie, która została sama i musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami, także tymi finansowymi, samodzielnie. Wysokość tego wsparcia nie będzie mogła jednak przekroczyć trzykrotności średniej emerytury w Polsce. Maksymalna kwota świadczenia emerytalnego może wynieść 9 815,52 zł brutto.

image

Dieta MIND – chroni przed chorobą Alzheimera i demencją!

Renta wdowia – proces legislacyjny

Aby renta wdowia mogła wejść w życie, musi przejść cały cykl związany z czytaniami. Ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w rozmowie z „Super Expressem” podkreśliła, że lipiec to miesiąc, w którym ma się to zadziać, a dokładnie ustawa ma trafić do drugiego czytania w Sejmie (miał o tym zapewnić marszałek Szymon Hołownia). W związku z tym ustawa prawdopodobnie wejdzie w życie od 2025 roku. W następnej kolejności renta wdowia "przejdzie" przez Senat, by swoją drogę zakończyć na biurku prezydenta Andrzeja Dudy. Ten zaś, według prognoz ministry, nie ma powodu, aby rentę wdowią zawetować, ponieważ jest to projekt obywatelski, mający wesprzeć osoby w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Po krótkich obliczeniach wynika więc, że pieniądze mogłyby być wypłacane nie wcześniej niż w 2025 roku, choć wcześniejsze informacje lansowały termin tegoroczny.

image
Renta wdowia
FOTO: Envato Elements

Dlaczego to takie ważne? Pamiętajmy, że osoby po starcie współmałżonka muszą mierzyć się z takimi samymi kosztami stałymi, jakie obciążały budżet domowy, gdy jeszcze mogli je dzielić z drugą osobą. Ministra Dziemianowicz-Bąk zapewnia, że kasa państwa jest gotowa na to rozwiązane, a pieniądze na ten cel są zapewnione. Wprowadzenie renty wdowiej może kosztować około 8-10 mld zł rocznie. 

Zobacz także: Od 2025 roku nowe kryteria dochodowe dla świadczeń z pomocy społecznej

Kogo obejmie renta wdowia?

Nowymi regulacjami zostaną objęte osoby, które zostaną wdowcami lub wdowami po wejściu ustawy w życie, ale nie tylko. Renta wdowia będzie dotyczyć także tych, którzy owdowiali wcześniej. Uprawnione osoby będą mogły wystąpić o nowe świadczenie – w tym wypadku wsparcie zostanie przeliczone na nowych warunkach. Szacuje się, że z programu skorzysta nawet 1,5 miliona osób. 

fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 15:26