Spis treści:
Adwent to czas oczekiwania i duchowego przygotowania się do świąt. Boże Narodzenie to niezwykle uroczysty i rodzinny moment w całym roku, zwłaszcza w tradycji katolickiej.
Adwent 2024
Adwent poprzedza Święta Bożego Narodzenia i trwa cztery niedziele, a pierwsza z nich to początek nowego roku liturgicznego. Symbolem tego czasu jest wieniec z czterema świecami, które są kolejno zapalane w każdą niedzielę przed świętami. To także czas wstrzemięźliwości od alkoholu, hucznych imprez i okres postu. Ostatki adwentowe to natomiast ostatnia impreza przed adwentem, często idąca w parze z andrzejkami! W tym roku adwent rozpoczyna się pierwszą niedzielą grudnia, czyli 1 grudnia i potrwa do Wigilii. Pamiętajmy, że dzień przed rozpoczęciem adwentu wypadają ostatki.
Zwyczaje adwentowe
Podczas adwentu wierni mają czas, aby nastawić się duchowo na symboliczne narodziny Jezusa. W tym okresie trwają także gorączkowe przygotowania do świąt: dekorowanie domu i podwórka, kupowanie prezentów, planowanie świątecznego menu.
Przeczytaj także: Czy sami musimy sprzątnąć liście z drzewa sąsiada?
Tradycje adwentowe
Jest sporo charakterystycznych dlatego czasu rytuałów. Na przykład w kościele obowiązuje fioletowy kolor szat liturgicznych, odprawiane są także tzw. roraty ku czci Najświętszej Maryi Panny, a do kościoła wierni przynoszą adwentowe lampiony, w wielu domach praktykowana jest wspólna modlitwa, przeprowadzone są także rekolekcje i spowiedź adwentowa, dzieci otrzymują kalendarze adwentowe, a 6 grudnia przychodzi Święty Mikołaj.
Tradycje na wsi
Na wsiach dawniej w tym czasie panował nastrój skupienia, ale zajmowano się także przygotowaniami do świąt. Gospodynie sprzątały obejście, bito świnie, kiszono kapustę, tłoczono olej. Kobiety zajmowały się tkaniem odzieży i bielizny, darciem pierza, przebieraniem fasoli i grochu. W dalszej części tego okresu robiono ozdoby świąteczne. Przed świętami miały miejsce wielkie porządki! W kwestiach duchowych równie wiele się działo: odprawiano modły, poszczono w środy, piątki i soboty, nie najadano się do syta, a wierni uczęszczali na roraty.
fot. envato elements