Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na polską wieś? Czy nadal boimy się zakażania i innych efektów COVID-19? Czy miasto boi się bardziej?
Pandemia koronawirusa nie pozostaje bez wpływu na psychikę nas wszystkich. Dowodzą tego badania zrealizowane przez Instytut Psychologii PAN na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej 1098 osób. Badanie przeprowadzono trzy razy: w marcu, kwietniu i maju, oceniając wpływ pandemii na emocje, przekonania i zachowania Polaków.
Spada poziom strachu
Jak wskazują analizy, ogólny poziom zdenerwowania Polaków koronawirusem jest wysoki, ale widać tu wyraźny spadek między marcem a majem. Prawdopodobnie wynika to ze znoszenia restrykcji i zaleceń dotyczących izolacji, które sugerują, że wirusa udało się opanować, choć wskaźniki zachorowań temu przeczą. Drugi powód wiąże się ze zmęczeniem pandemią. Początkowa reakcja na sytuację stresującą to tzw. reakcja alarmowa, związana z przypływem energii, żeby opanować sytuację i pokonać trudności: robiliśmy, co się da, by zebrać jak najwięcej informacji o koronawirusie i o tym, jak się chronić, gromadziliśmy zapasy, przygotowaliśmy się do izolacji. Jeśli mimo naszych wysiłków trudna sytuacja nie mija, to wchodzimy w tzw. fazę odporności – przyzwyczajamy się do stresora i nasze zdenerwowanie spada. I tak było w przypadku pandemii koronawirus...