Spis treści:
Jak dopasować piec do własnego domu?
Jeszcze do niedawna królowały pompy ciepła – to właśnie ten typ urządzeń świecił tryumfy w naszym kraju. – Od III kwartału 2023 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej obserwuje znaczący wzrost wniosków o dofinansowanie kotłów na biomasę. Od lutego 2024 r. zainteresowanie tą technologią prześcignęło pompy ciepła, które z kolei zanotowały drastyczny spadek. Na dość stabilnym poziomie utrzymuje się natomiast popyt na kotły gazowe – podaje Business Insider. Według danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w maju kotły na biomasę stanowiły 46 procent wszystkich wniosków o wymianę źródła ciepła, pompy ciepła 29 procent, a kotły gazowe kondensacyjne 24 procent. Obecnie, najwięcej wniosków o dofinansowanie dotyczy właśnie kotłów na biomasę. Z czym związana jest ta zmiana?
Przeczytaj także: Największe wsie w województwie kujawsko-pomorskim. Lista TOP 10
Jak dopasować piec do własnego domu?
Okazuje się, że aby dobrać odpowiedni piec, trzeba wziąć po uwagę wiele czynników. Ważne jest to, w jakim stanie znajduje się budynek, czy jest ocieplony, z jakiego źródła energii korzystano w nim do tej pory. Dopiero po takie analizie należy decydować się na odpowiedni nośnik. Specjaliści przestrzegają przed pewnymi tendencjami. Jeśli w kraju rośnie popyt na daną technologię, to niestety szybko na rynku pojawiają się urządzenia złej jakości. Zdarza się także, że ceny rosną, jak w przypadku podwyżki cen pelletu w 2022 roku. Należy zatem wybierać urządzenia certyfikowane i dobrej jakości. Nie ma technologi uniwersalnej, zawsze należy dopasować urządzenie do własnego domu.
Pompy ciepła w Polsce
Tak było w przypadku pomp ciepła, o czym pisze Business Insider. Sztucznie wykreowana na nie moda przyczyniła się do złego doboru urządzeń i niewłaściwego korzystania z ich mocy. Zdarzało się, że pompy ciepła były montowane w domach, w których nie przeprowadzono termomodernizacji, nieocieplonych. Takie praktyki przyczyniły się do bardzo wysokich rachunków za prąd. Ponadto, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wykazał, że 94 procent z 36 modeli pomp ciepła z importu, poza Unią Europejską, było poza wszelkimi kryteriami.
Co to jest piec na pellet?
Piece na pellet są tak często wybierane, ponieważ są nowoczesne i energooszczędne, wyposażone w automatyczne podajniki. Ich obsługa jest intuicyjna. Czym jest pellet? To materiał idealny do ogrzewania, paliwo odnawialne i ekologiczne, powstające poprzez sprasowanie pod wysokim ciśnieniem różnego rodzaju odpadów biomasy, np. drobnego drewna, trocin, czy słomy. To wydajne źródło energii. Pellet wykorzystuje wszystko to, co zostaje w procesie przetwarzania drewna. Coraz częściej wykorzystuje się owies w piecach na pellet. Palenie owsem w takim urządzeniu jest jak najbardziej możliwe, jednak należy lekko zmodyfikować piec. Podobnie z pelletem ze słonecznika – to paliwo jest równie bezpieczne dla środowiska, jednak nie każdy piec sobie z nim poradzi.
Fot. envato elements
Źródło: Business Insider