Historia palmy wielkanocnej
Niedziela palmowa jest w Kościele rzymskokatolickim tradycyjnie obchodzona dokładnie tydzień przed Wielkanocą. W tym dniu wierni wspominają opisany w Biblii uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Chrystusa powitali wówczas ludzie, trzymający w ręku palmowe gałązki. Symbolem tego wydarzenia stały się właśnie palmy wielkanocne, święcone w kościołach w niedzielę palmową.
Zobacz także: Wielkanocny koszyk - ile kosztują jaja w 2024 roku?
W niektórych regionach Polski co roku odbywają się konkursy, w których wybierane są największe lub najpiękniejsze palmy wielkanocne. Rekordzistka z corocznej rywalizacji w Lipnicy Murowanej z 2022 roku mierzyła 25,25 metrów wysokości! Jednak jeżeli nie zamierzamy startować w konkursie, nie musimy przygotowywać ogromnej palmy. Taka domowa może być niewielka – to ułatwi jej eksponowanie w okresie wielkanocnym. Ważniejsza niż rozmiar i wygląd palmy jest jej symbolika.
Jak zrobić palmę wielkanocną?
Do najprostszej i w stu procentach ekologicznej palmy wielkanocnej potrzebne będą tylko trzy elementy:
- gałązki wierzby z baziami,
- gałązki bukszpanu,
- sznurek jutowy lub wstążka.
Aby przygotować palmę, należy skomponować bukiet z gałązek bukszpanu i wierzby. Możemy je wymieszać lub otoczyć dłuższe wierzbowe gałęzie krótszymi, uciętymi z bukszpanu. Następnie związujemy całość za pomocą sznurka lub wstążki i gotowe!
Czego można użyć do zrobienia kolorowej palmy wielkanocnej? Dowiedz się więcej na halowies.pl!
Zuzanna Ćwiklińska
Fot: canva