StoryEditor

Renta wdowia – jakie warunki trzeba spełnić, aby ją dostać?

Jak złożyć wniosek o rentę wdowią? Kto jest uprawniony do otrzymania świadczenia? Te i inne pytania mnożą się – wsparcie to jest niezwykle ważne dla seniorów, którzy utracili bliską osobę.

30.07.2024., 12:00h

Spis treści:

Renta wdowia

Renta wdowia – model kroczący

Renta wdowia – zasady

Jak złożyć wniosek o rentę wdowią?

26 lipca Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie "renty wdowiej". W głosowaniu zostały przyjęte rządowe poprawki. Od początku był to obywatelski projekt mający wspomóc starszą osobę po stracie małżonka czy małżonki. Finansowe wsparcie w tak kryzysowej sytuacji jest niezwykle ważne – wszak osoba pozostająca samotnie w gospodarstwie domowym, w którym wcześniej dzieliła wszystkie wydatki, musi poradzić sobie sama, nie dzieląc już opłat ze współmałżonkiem. Renta wdowia ma wpłynąć na poprawę jakości życia seniorów: – Kiedy małżonkowie żyją razem, mogą pokrywać wspólne wydatki z dwóch emerytur. Po śmierci jednego z nich, senior często staje przed poważnymi problemami finansowymi. To rozwiązanie nie zrekompensuje straty bliskiej osoby, ale pomoże przetrwać finansowo najtrudniejsze momenty – podkreślał Premier Donald Tusk.  

Renta wdowia

Dzięki nowemu świadczeniu senior zyskuje możliwość pobierania i renty rodzinnej, i swojej emerytury. Jedno ze świadczeń wypłacane będzie w całości, a drugie w części. Dwie opcje renty wdowiej zakładają skorzystanie z renty rodzinnej po zmarłym małżonku wyższej o 50 procent emerytury wdowca lub zachowanie swojego świadczenia i powiększenie go o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym (zapis w projekcie obywatelskim). To jednak uległo zmianie, drugie świadczenie wypłacane ma być w kolejnych latach w wysokości 15% i 25%. W 2028 roku odbędzie się weryfikacja wskaźnika wysokości świadczeń w zbiegu, aby rząd mógł ocenić możliwość i zasadność jego podwyższenia.​ Nowa propozycja ustawy zakłada także, aby tzw. rentę wdowią wypłacać: – bez konsekwencji zmniejszania sumy świadczeń w zbiegu do limitu wynoszącego trzykrotność najniższej emerytury – czytamy na gov.pl. To novum – w projekcie obywatelskim była mowa o emeryturze przeciętnej. Obecnie, w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych obowiązuje zasada wypłaty jednego świadczenia – wdowa lub wdowiec mają wybór – albo zachowanie swojej emerytury, albo przejście na rentę rodzinną po zmarłym małżonku czy żonie.

Renta wdowia – model kroczący

Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku, ale wypłaty wsparcia rozpoczną się od 1 lipca 2025 roku. Drugie świadczenie wypłacane ma być:

  • od 1 lipca 2025 roku do 31 grudnia 2026 roku w wysokości 15%,
  • od 1 stycznia 2027 roku w wysokości 25%.

W obywatelskim projekcie już od 2027 r. miało to być 50 procent. 

Przy takim rozłożeniu koszt dla państwa klaruje się w następujący sposób:

  • w 2025 roku – od 3,2 mld do 4,2 mld;
  • w 2026 roku – od 6,7 mld do 9 mld;
  • w 2027 roku – od 11,9 mld do 15,8 mld

– w zależności od tego, czy z uprawnienia skorzystałoby 75% czy 100% jego potencjalnych beneficjentów.

image
Renta wdowia
FOTO: Envato Elements

Renta wdowia – zasady

Najprawdopodobniej warunkiem do otrzymania wsparcia finansowego będzie osiągnięcie przez wnioskodawcę wieku emerytalnego: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Świadczenie ma przysługiwać osobom, które owdowiały przed wejściem ustawy w życie. Ustawa ma także obejmować wdowców, którzy pozostali we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. Rentę wdowią nie otrzymają małżonkowie mający rozdzielność majątkową i rozwiedzeni). Zgodnie z poprawkami rządu renta wdowia ma należeć się w sytuacji, gdy małżonek zmarł nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Przy czym nie będzie miało znaczenia, czy emerytura była wypłacana z ZUS-u, czy KRUS-u.

Zobacz także: Komu przysługuje „babciowe”, a kto się nie załapie na dofinansowanie?

Jak złożyć wniosek o rentę wdowią?

Warunkiem otrzymania renty wdowiej jest złożenie odpowiedniego wniosku elektronicznego. Prawdopodobnie będzie możliwość skorzystania z formy papierowej – to ukłon w stronę osób starszych. Wnioski będzie można składać od 1 stycznia 2025 roku.

Fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. lipiec 2024 12:02