Konflikty w społeczeństwie
Badania CBOS wskazują najważniejsze konflikty w naszym społeczeństwie. Przodują konflikty polityczne, bogaci – biedni, pracownicy – pracodawcy, wierzący – niewierzący, miasto – wieś, konflikty kibicowskie, regionalne, sąsiedzkie i domowe. O konflikcie miasto – wieś mówili w badaniach wyłącznie mieszkańcy miast – najczęściej tych liczących co najmniej pół miliona mieszkańców. Częściej niż inni mówili o nim także respondenci z wyższym wykształceniem. Spory sąsiedzkie wskazywało 3% ogółu badanych, a konflikty pokoleniowe – 2,5%.
Pokolenie: definicja
Według Griesego pokolenie jest to zbiorowość, którą tworzą jednostki w równym wieku, należące do określonego kręgu kulturowego. W tych samych sytuacjach ujawniają podobieństwo postaw, motywacji, nastawień i systemów wartości.
O ile w społeczeństwach tradycyjnych zaawansowany wiek był przedmiotem chluby i źródłem autorytetu, o tyle obecnie panuje kult młodości, piękna, sprawności fizycznej i witalności seksualnej. Starość staje się wręcz wstydliwa i niepokazywana. Jakże często podczas redaktorskich wyjazdów spotykam przedstawicieli st...