Odmrożenie cen prądu - Jak zmienią się rachunki?
Podstawą powołania do życia bonu energetycznego jest odmrożenie cen prądu. Oznacza to, że powrócimy do taryf, ustalonych przez operatorów. Takie rozwiązanie zmartwiło wiele osób, gdyż oznacza podwyżkę rachunków za prąd. Niestety, prawdopodobnie nie da się tego uniknąć. Tę możliwość opisano w Ocenie Skutków Regulacji do projektu ustawy o bonie energetycznym w następujący sposób:
“Rachunki za prąd większości odbiorców w gospodarstwach domowych wzrosną w II połowie 2024 r. o ok. 29 proc. względem I połowy 2024 r., a rachunki za paliwo gazowe o 15 proc. wobec ceny płaconej w I półroczu 2024 r.”.
Zobacz także: 1000 zł dodatku dla pracowników socjalnych – już od lipca?
Jak rząd chce obniżyć taryfy?
Rząd chce, by powrót do rynkowych cen energii był bezbolesny. Stąd pomysł na wprowadzenie bonu energetycznego oraz nowej maksymalnej ceny prądu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje także obniżenie taryf. Chce zobowiązać operatorów energii do złożenia wniosków o zmianę taryfy obrotu energią elektryczną, z okresem obowiązywania wydłużonym do 31.12.2025 r. zamiast obecnie obowiązującej taryfy na okres 1.01–31.12.2024 r. Chodzi o znaczne obniżenie: z obecnego poziomu 739 zł/MWh do mniej niż 600 zł/MWh.
Od kiedy można składać wnioski o bon energetyczny?
Pierwotnie termin przyjmowania wniosków o bon energetyczny wyznaczono na 15 lipca. Okazuje się jednak, że data ta zostanie zmieniona. Dokumenty będzie można składać wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta od 1 sierpnia do 30 września 2024 r. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie ruszą wypłaty.
Jakie będą stawki bonu energetycznego? Dowiedz się więcej na halowies.pl
Fot: Canva