StoryEditor

Znacząca zmiana dla KGW – chodzi o wpis do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich!

Koła gospodyń wiejskich w naszym kraju przeżywają rozkwit. Coraz więcej Pań z obszarów wiejskich decyduje się na działania dla lokalnej społeczności. Właśnie pojawiły się nowe regulacje prawne. Jakie?

30.10.2024., 12:30h

Spis treści:

Zmiana związana z wpisem do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich

KGW – nowe regulacje

Nowelizacja zasad dotyczących kół gospodyń wiejskich na pewno ułatwi powstawanie nowych inicjatyw. Na czym polega główna zmiana? Chodzi przede wszystkim o wprowadzanie ułatwień w funkcjonowaniu wszystkich KGW. Jak to?

Zmiana związana z wpisem do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich

Te koła, które w dniu wejścia w życie ustawy o KGW, czyli 29 listopada 2018 roku, prowadziły działalność na podstawie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników lub prawa o stowarzyszeniach, będą mogły uzyskać wpis do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich w miejscowości, w której siedzibę ma już inne koło. To spore ułatwienie. Do tej pory na terenie jednej wsi, sołectwa położonego w granicach administracyjnych miasta lub miasta do 5000 mieszkańców, mogło mieć siedzibę jedno KGW. Zasada ta nie dotyczyła kół działających w dniu 29 listopada 2018 roku na podstawie ustawy z dnia 8 października 1982 roku o społeczno-zawodowych organizacjach rolników lub ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku Prawo o stowarzyszeniach.

Przeczytaj także: Bonusy frekwencyjne ruszają! KGW mogą składać wnioski

KGW – nowe regulacje

Zmiana przepisów jest związana również z zasobami Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich (KRKGW) prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W nowym rozdaniu znajdziemy tam dodatkowo informację na temat zrzeszenia koła w: gminnym związku rolników, kółek i organizacji rolniczych; wojewódzkim związku rolników, kółek i organizacji rolniczych albo Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. – Oświadczenie dotyczące takiej przynależności składać się będzie na wniosku o wpis do rejestru. Odpowiednie formularze są dostępne w biurach powiatowych ARiMR oraz na stronie internetowej Agencji – czytamy na stronie rządowej.

Źródło: gov.pl

fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. listopad 2024 13:46