Resort rolnictwa zwiększył limit dofinansowania
Dzięki zmianie przepisów zwiększa się wysokość limitu pomocy do 150 tys. zł na jedno gospodarstwo i beneficjenta.
Od 20 grudnia br. weszły w życie przepisy rozporządzenia z 9 grudnia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
Kto może skorzystać z wyższego limitu?
Kogo dotyczy wsparcie ze zwiększonym limitem:
- rolników, którzy złożyli wnioski o przyznanie pomocy w naborze 2021 i 2022 r. i nie zostały one rozpatrzone (czyli nie doszło do zawarcia umowy o przyznaniu pomocy);
- beneficjentów, którzy przed dniem wejścia w życie przepisów zmienionego rozporządzenia wykonawczego zawarli umowy o przyznaniu pomocy i nie otrzymali płatności końcowej.
Jakie dokumenty należy złożyć?
Rolnicy, którzy są zainteresowani wyższą kwotą pomocy muszą jak najszybciej poinformować o tym Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa; żeby skorzystać z wyższego limitu beneficjent zobligowany jest złożyć wniosek o zmianę umowy:
- w terminie 2 miesięcy od 20 grudnia 2022 r., w przypadku gdy złożył wniosek o płatność końcową przed dniem wejścia w życie rozporządzenia i nie otrzymał płatności końcowej;
- najpóźniej w dniu złożenia wniosku o płatność końcową – w pozostałych przypadkach.
W sytuacji, gdy rolnik nie złoży takiego wniosku, albo złoży go w innym terminie niż wskazany powyżej, ARiMR rozpatrzy wniosek zgodnie z postanowieniami zawartej umowy.
Agencja przypomina, że nowe zapisy nie uprawniają do wstrzymania postępowań w przypadku już złożonych wniosków o płatność.