Odpowiedź: Zacznijmy od tego, że przepis rozporządzenia mówi, że przynajmniej 70% minimalnej wymaganej powierzchni użytków rolnych musi być własnością młodego rolnika, bądź być w jego użytkowaniu wieczystym, bądź jest przez niego dzierżawione z Zasobu Skarbu Państwa lub JST. Owa minimalna wymagana powierzchnia to przynajmniej średnia krajowa (aktualnie 10,65 ha) dla województw, gdzie średnia wojewódzka jest większa od krajowej, w pozostałych województwach minimalna wymagana powierzchnia to średnia wojewódzka.
Tak więc jeżeli byłby Pan np. z Wielkopolski gdzie średnia to 13,56 ha, to formalnie do przyznania pomocy musi Pan zadeklarować przejęcie gospodarstwa o powierzchni 10,65 ha (średnia krajowa) - to jest ta minimalna wymagana powierzchnia. Z tego 70% musi być użytkowane na podstawie wymienionych wcześniej tytułów posiadania. Czyli 10,65 ha x 0,7 = 7,46 ha – minimum tyle musi Pan posiadać na własność, lub użytkować wieczyście lub dzierżawić od KOWR/JST. Resztę gospodarstwa może Pan dzierżawić od innego podmiotu i będzie ta dzierżawa zaliczona do powierzchni gospodarstwa pod warunkiem, że umowa zostanie zawarta w formie aktu notarialnego lub w form...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Młody rolnik 2018: Ile gruntów na własność?
Pytanie: 70% gruntów musi należeć do beneficjenta lub być w użytkowaniu wieczystym bądź być dzierżawą z ANR lub gminy. Ile trzeba mieć hektarów i w jaki sposób je posiadać by otrzymać premie? Czy muszą być przepisane czy może być dzierżawa ojciec-syn, lub od osoby prywatnej na 10 lat?