StoryEditor

Biała sarna w Nadleśnictwie Giżycko

Białą sarnę albinoskę sfotografował Jan Olchówka, jeden z fotografów dzikiej przyrody. Taka cecha u zwierząt pojawia się raz na kilka lat. Biała sarna wygląda dość dziwnie...
09.12.2020., 09:12h
– Wśród ssaków albinizm stwierdza się raz na około 100 tysięcy urodzeń. U ssaków jeleniowatych żyjących w naszym kraju albinizm występuje niezmiernie rzadko i zazwyczaj spotykany jest prawie wyłącznie u danieli – informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku. 

Na terenie giżyckiego nadleśnictwa przebywa około 2 tys. saren, z czego jedna wyjątkowa, którą nie trudno zobaczyć, gdyż nie ma ubarwienia ochronnego i można ją wypatrzyć z daleka. Jednak sfotografować, to już nie takie proste. Udało się to jednemu z członków Polskiego Związku Fotografów Przyrody – Janowi Olchówce. 

Albinizm jest ciekawą cechą, ale w naturze, kiedy zwierzę musi się ukrywać przed drapieżnikami, nie jest niczym korzystnym.

Biała sarna wygląda bardzo dziwnie bez klasycznego umaszczenia, ciekawe ile osób podczas spaceru wiedziałoby co to za zwierz. Cecha albinizmu znacznie częściej występuje u danieli niż u saren. 

Oprac. dkol na podst. https://www.bialystok.lasy.gov.pl/
Fot. https://www.bialystok.lasy.gov.pl/Jan Olchówka 
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 20:04