StoryEditor

Czy Polski Związek Łowiecki zrealizował roczny plan odstrzału dzików?

Sezon łowiecki 2018/2019 dobiegł końca 31 marca br. Ile sztuk udało się upolować myśliwym? Mamy dane z Ministerstwa Środowiska! 
26.04.2019., 10:04h
W każdym roku łowieckim, który trwa od kwietnia do marca Polski Związek Łowiecki powinien zrealizować założony plan odstrzału zwierzyny łownej, żeby utrzymać prawidłowy dla ekosystemu stan populacji danego gatunku.

Rolnicy mają od lat problemy ze szkodami łowieckimi powodowanymi przez różne gatunki zwierząt – łosie, sarny, bobry, jelenie, gęsi, żurawie, wilki, a w ostatnich latach również z żubrem. 

– W lasach nie ma młodników, zwierzyna nie ma gdzie się wyżywić. W wielu miejscach trwa wycinka starodrzewia, zwierzyna migruje na pola. Jednej nocy stado żubrów lub łosi jest w stanie zniszczyć hektar rzepaku. Trudno sobie poradzić z niektórymi gatunkami, szczególnie tymi które są pod ścisłą ochroną – mówi rolnik, który jednocześnie jest aktywnym myśliwym na Podlasiu. 
Coraz częściej także słyszymy o wilkach plądrujących stada owiec i bydła wypasanych, już nie tylko na górskich zboczach, ale także na Mazurach czy Lubelszczyźnie. 

– Dane ze sprawozdawczości łowieckiej wynikające z rocznych planów łowieckich są corocznie agregowane przez Stację Badawczą Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu i dostępne będą dopiero w drugiej połowie bieżącego roku – informuje Ministerstwo Środowiska. Na bieżąco Minister Środowiska monitoruje jedynie stan pozyskania dzików. Raporty z odstrzału dzików składane są przez Polski Związek Łowiecki w cyklu miesięcznym.

– Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PZŁ na koniec marca 2019 r. pozyskano 275 337 dzików. Minimalny plan pozyskania dzików w łowieckim roku gospodarczym 2018/2019 wynosił 185 271 dzików. Dodatkowo informujemy, że w odniesieniu do dzików obecnie planuje się jedynie minimalną liczbę zwierząt do pozyskania, górną granicę pozostawiając otwartą, co wynika z konieczności zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) – tłumaczy Wydział Komunikacji Medialnej, Departament Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Środowiska. 

dkol
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 21:02