StoryEditor

"Mikołaj Dorożała dyskredytuje myśliwych" - zmiany w prawie łowieckim uderzą w PZŁ i rolników!

Dyskusje pomiędzy Naczelną Radą Łowiectwa i Ministerstwem Klimatu i Środowiska na temat regulacji populacji są trudne. Argumenty nie docierają do wiceministra, a problemy przez zmiany w prawie łowieckim uderzą zarówno w rolników i myśliwych.

13.08.2024., 15:00h

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o tym, że Naczelna Rada Łowiectwa opublikowała film, po opuszczeniu sali obrad, gdzie miało dojść do kolejnego spotkania Zespołu ds. Reformy Łowiectwa z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Myśliwi mają dość dyskredytacji w dyskusji i tego, że nie jest uwzględniane zarówno ich, jak i naukowe podejście do regulacji populacji zwierzyny łownej. 

image

Marcin Możdżonek z myśliwymi wyszli z obrad. Ministerstwo słucha aktywistów, nie naukowców!

Do tematu postanowił się odnieść również dr Miłosz Kościelniak-Marszał, Przewodniczący Rady Fundacji Instytut Analiz Środowiskowych, który sytuację szeroko skomentował. 

- W imieniu Instytutu Analiz Środowiskowych, organizacji non profit zajmującej się m. in. edukacją i promocją zrównoważonego leśnictwa, łowiectwa i rolnictwa, chciałbym stwierdzić że z ogromnym zaskoczeniem odebraliśmy słowa wiceministra klimatu i środowiska, który nadzorując Polski Związek Łowiecki równocześnie stara się dyskredytować zrzeszonych w nim myśliwych. Wypowiedź Mikołaja Dorożały, przywołana w artykule "Masakra w polskim lesie. Dziennie ginie 600 dzików i 300 jeleni" opublikowanym w serwisie Onet.pl pomija kluczowe informacje, przez co wprowadza opinię publiczną w błąd - zaznacza dr Miłosz Kościelniak-Marszał, Przewodniczący Rady Fundacji Instytut Analiz Środowiskowych. 

Odstrzał zgodny z planem

Ekspert podkreśla, że myśliwi z roku na rok pozyskują coraz więcej jeleni i dzików.

image
FOTO: Radosław Dominowski

- Dziki odstrzeliwuje się jednak ściśle i zgodnie z planem łowieckim, a to co zostało przedstawione jako nieuprawniona nadwyżka jest to dodatkowy odstrzał sanitarny narzucony przez poszczególnych wojewodów! Odstrzał sanitarny nie jest ilość to zaplanowana do upolowania, lecz kwoty interwencyjne ekstra, na które myśliwi nie mają wpływu. A muszą je wykonać pod sankcją wypowiedzeniem umów dzierżawy obwodów. To, co zostało przedstawione jako „krwawa zabawa” stanowi więc realizację obowiązków ustawowych i rozporządzeń organów państwa. Intensywny odstrzał wynika jednak przede wszystkim z konieczności ochrony upraw rolnych i leśnych, które są narażone na szkody wyrządzane przez dzikich zwierząt. Należy podkreślić, że mimo dużych liczb, którymi próbuje szokować minister, populacje dzików i jeleni z roku na rok rosną, co pokazuje, że ich pozyskanie wcale nie jest nadmierne - dodaje dr. Kościelniak-Marszał. 

Gospodarka leśna, rolna i łowiecka to system naczyń połączonych

Regulacja populacji zwierzyny grubej jest konieczna. Nieograniczony dostęp do pól uprawnych pozwala na systematyczny odchów młodych i wzrost pogłowia zwierzyny łownej. 

image
FOTO: Radosław Dominowski

- Dynamiczny wzrost wielkości populacji zwierzyny grubej w Polsce wynika z łatwej dostępności atrakcyjnej i wysokoenergetycznej karmy, takiej jak powszechnie uprawiana kukurydza. To z kolei przenosi się na zwiększony poziom strat wyrządzanych w uprawach rolnych i leśnych. Jeśli chcemy uszanować pracę rolników i leśników, mieć w Polsce stosunkowo tanią żywność oraz odnawiające się lasy pozwalające na korzystanie z drewna, musimy pogodzić się z tym, że liczbę dzikich zwierząt trzeba utrzymywać na poziomie, który zapewni akceptowalny poziom strat w uprawach oraz znośny poziom odszkodowań, które z tego tytułu wypłacają rolnikom, z własnych kieszeni, myśliwi. W roku łowieckim 2018/19 było to 62 mln złotych, w roku łowieckim 2019/20 - 91 mln złotych, a w roku łowieckim  2020/21 już 99 mln złotych. Również straty w uprawach leśnych spowodowane wiosennym zgryzaniem młodych pędów lub młodej kory liczy się w milionach złotych. Młody las na którym intensywnie żerują jelenie lub sarny nie wyrośnie na piękny starodrzew - podkreśla ekspert. 

Przyrost populacji dzików 300% - problem z ASF

Dr Miłosz Kościelniak-Marszał dodaje, że w przypadku dzików roczny przyrost wynosi 300%, co oznacza, że przy braku kompensowania tego przyrostu, populacja każdego roku zwiększałaby się czterokrotnie.

image
FOTO: Radosław Dominowski

- Tymczasem już dziś dziki są stałymi bywalcami gęsto zaludnionych miast i stwarzają zagrożenie dla mieszkańców oraz trzymanych przez nich zwierząt domowych. O konsekwencjach ograniczania aktywności myśliwych miał się okazję przekonać nie tak dawno wojewoda małopolski, który został sądownie zobowiązany do wypłaty odszkodowania mężczyźnie, który na ulicach Krakowa został poważnie poturbowany przez odyńca. Dla każdego, kto uważał na lekcjach biologii, nie jest też tajemnicą, że nadmierna gęstość danego gatunku prowadzi do szerzenia się chorób zakaźnych. Z taką sytuacją mamy w kraju do czynienia od ponad 10 lat, odkąd stada dzików i świń są dziesiątkowane przez afrykański pomór świń (ASF). Nawet jeśli odstrzał dzików nie stanowi najskuteczniejszej metody zwalczania tej choroby, to wobec braku rozwiązań alternatywnych właśnie konsekwentne rozrzedzanie populacji (która jest potencjalnym wektorem wirusa) stanowi kluczowy czynnik ograniczający zagrożenie dla trzody chlewnej. Należy dodać, że wieprzowina jest głównym mięsem spożywanym przez Polaków i tylko rozwinięta produkcja tego surowca, gwarantuje nam do niego łatwy i stosunkowo tani dostęp - zaznacza ekspert. 

image

ASF atakuje w woj. kujawsko-pomorskim! Niedaleko kolejne zagłębie trzodowe

Za brak realizacji planów łowieckich są przewidziane kary

Przewodniczący Rady Fundacji z Instytutu Analiz Środowiskowych podkreślił, że minister środowiska zapomniał o jednym istotnym fakcie – myśliwi zabijają dokładnie taką ilość zwierząt, jaką przewidziano w wieloletnich łowieckich planach hodowlanych, i płacą kary w razie niewykonania zatwierdzonego limitu.

- Dokumenty te określają docelową liczbę łosi, jeleni szlachetnych, danieli, muflonów i saren, a także maksymalną liczbę dzików w przeliczeniu na powierzchnię danego rejonu. Ich opracowanie jest zadaniem dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, którzy działają w uzgodnieniu z zarządami okręgowymi PZŁ oraz marszałkami województw. Myśliwi w tym modelu są jedynie wykonawcami planów, w ustaleniu których decydujący głos mają – jak widać – organy podległe właśnie ministrowi Dorożale - podkreślił dr Miłosz Kościelniak-Marszał. 

oprac. dkol na podst. komentarza przesłanego do naszej Redakacji 

A‌utor komentarza

dr Miłosz Kościelniak-Marszał

Przewodniczący Rady Fundacji

Instytut Analiz Środowiskowych

‌fot. Radosław Dominowski,

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. sierpień 2024 15:02