Przypomnijmy, że Zarząd LIR 17 kwietnia br., na skutek licznych skarg rolników z Lubelszczyzny, zajął stanowisko w tej sprawie i skierował do resortu. Apelował w nim o podjęcie działań w celu zmiany przepisów ustawy o ochronie przyrody, które umożliwiłyby ubieganie się o odszkodowanie za środków Skarbu Państwa za szkody powodowane przez ptaki objęte ochroną. Na Lubelszczyźnie wyrządzają je głównie dzikie gęsi, żurawie i łabędzie. Występują one szczególnie w miejscach odpoczynku ptactwa podczas sezonowych przelotów oraz podczas zimowania na terenach nadrzecznych, pasąc się na okolicznych polach, w tym uprawach rzepaku.
Zarząd LIR powołał się na art. 126 ust. 12 ustawy o ochronie przyrody, na którego podstawie Rada Ministrów ma możliwość określenia, w drodze rozporządzenia, inne niż wymienione w art. 126 ust. 1 gatunki zwierząt chronionych wyrządzających szkody, za które odpowiada Skarb Państwa, kierując się potrzebą utrzymania ochrony gatunkowej zwierząt zagrożonych wyginięciem i wyrządzających szkody w gospodarce człowieka.
Ministerstwo Środowiska odpisało, że na podstawie tego ostatniego przepisu Skarb Państwa odpowiad...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Ministerstwo Środowiska: nie będzie odszkodowań za szkody wyrządzane przez ptaki chronione
Lubelska Izba Rolnicza uzyskała odpowiedź Ministerstwa Środowiska na swoje postulaty w sprawie podjęcia działań umożliwiającym rolnikom uzyskanie odszkodowań za straty w uprawach wyrządzane przez dzikie ptaki. Niestety, jest ona bardzo ogólnikowa.