StoryEditor

Polski sposób na odstraszanie kun

Kradną jajka z kurnika, niszczą instalacje w autach i ciągnikach, hałasują na poddaszach i strychach. Wszyscy je znamy. Jak skutecznie i bezboleśnie pozbyć się kun? Możliwe, że polski start-up znalazł na to odpowiedź.
14.03.2018., 15:03h
Kuna to małe, łasicowate, przyjaźnie wyglądające zwierzę. Żywi się gryzoniami, żabami i owadami, ale lubi też owoce. Jednym z jej przysmaków są ptaki i ich jaja. Jako drobny drapieżnik może skutecznie eliminować myszy, ale poza tym niestety wykrada jaja z kurników i zabija kury. Popularne na wsi są szczególnie dwa gatunki: kuna domowa i kuna leśna.

Kuny mogą wyrządzić poważne straty po dostaniu się pod maskę pojazdu. Giętkie, drobne zwierzę bez problemu przeciśnie się do środka pojazdu, gdzie ma łatwy dostęp do przewodów i kabli. Poprzegryzane i poniszczone instalacje to częsty kłopot wielu kierowców.
Kuna może zamieszkać w stodole czy w spichlerzu, ale często staje się nieproszonym gościem poddasza czy strychu domu.

Jak pozbyć się zwierzęcia bez użycia drastycznych metod? Polski start-up Kunagone znalazł sposób na nieproszonych gości.

Kunagone to woreczek wypełniony sierścią psów, naturalnych wrogów kuny oraz woskiem i dodatkiem zapachowym. Woreczek wystarczy powiesić lub zostawić w miejscu, które chcemy bronić przez kuną. Jak twierdzą producenci, zapach odstrasza kuny nawet przez pół roku.

Pomysłodawcy wypróbowali środek w doświadczeniach poświadczających o jego skuteczności. Jeśli jednak psi zapach odstrasza kuny, dlaczego nie wystarczy pies w domu czy w obejściu? Otóż do zapachu konkretnego psa szkodnik może się przyzwyczaić – a nie mamy w zwyczaju zmieniać pupili co pół roku, dlatego woreczek sierści wydaje się być rozsądniejszym rozwiązaniem.

Co więcej, jak twierdzą producenci, woreczek z sierścią może okazać się skutecznym postrachem dla innych zwierząt. Pierwsze pozytywne efekty działania odnotowano na dzikach, a cały czas trwają testy przeciwko lisom i kretom.

al na podst. Kunagone.pl, fot. ekologia.pl
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 15:46