23 maja 2023 r. powołano Sąd Arbitrażowy w Sprawach Szkód Łowieckich na podstawie zawartego porozumienia. W siedzibie KRIR podpisy pod dokumentem złożył nim złożył Paweł Lisiak, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego oraz Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR. Procedura odbywała się w obecności Ireneusza Leśnikowskiego z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Departament Oświaty i Polityki Społecznej). Sąd arbitrażowy - rozwiązujący sprawy polubownie (dzięki czemu jest mniej formalności oraz szybszy tryb orzekania) ma przyspieszyć dochodzenie w sprawie szkód, szacowanie i wypłatę odszkodowań dla rolników. Związek Łowiecki oraz KRIR reprezentująca rolników nie będą musiały w związku z tym udawać się do sądu. Sprawa bezpośrednio trafi do biegłego, który wystąpi w sprawie w połączonej roli biegłego, mediatora i sędziego, czyli arbitra.
Porozumienie o Sądzie Arbitrażowym
- Zgodnie z zawartym porozumieniem arbitrami w sądzie będą mogły być osoby mające niezbędną wiedzę i doświadczenie w zakresie szacowania szkód łowieckich. Na listę arbitrów będą mogli wpisywać się m.in. biegli sądowi, rzeczoznawcy szacujący na bieżąco szkody i prawnicy wyspecjalizowani w sprawach z zakresu szkód łowieckich.
- Ma to gwarantować rolnikom i myśliwym, że spor przez Sądem Arbitrażowym zostanie rozpatrzony szybko i profesjonalnie
- Sąd Arbitrażowy w Sprawach Szkód Łowieckich będzie działał na podstawie regulaminu wypracowanego przez KRIR i PZŁ.
Wyrok sądu polubownego:
- nie podlega zaskarżeniu do drugiej instancji, zatem strony nie mogą się odwołać od wyroku i wnosić apelacji.
- jest tytułem egzekucyjnym.
Jedynym warunkiem prawnym, aby sąd polubowny mógł orzekać w danej sprawie, jest zgoda stron sporu na poddanie się arbitrażowi. W tej sprawie chodzi o zgodę poszkodowanego rolnika i zobowiązanego do zapłaty odszkodowania koła łowieckiego.
Szybciej i taniej
Sąd Arbitrażowy w Sprawach Szkód Łowieckich będzie gwarantował, że rozpatrywania spraw będzie znacznie szybsze i tańsze:
- uczestnicy arbitrażu nie poniosą wysokich kosztów sądowych, a więc 5% wartości przedmiotu sporu za daną instancję,
- wyeliminowane zostaną koszty opinii biegłych sądowych (średnio 2 tys. zł za pojedynczą opinię), gdyż biegłymi będą sami arbitrzy,
- strony nie będą też musiały wynajmować pełnomocników procesowych i ponosić kosztów ich wynagrodzenia; udział pełnomocników będzie jednak dopuszczalny.
Wyrok arbitrów będzie podlegał wykonaniu w trybie egzekucji komorniczej po nadaniu mu przez sąd klauzuli wykonalności, co jest procedurą szybką, tanią i stosunkowo nieskomplikowaną.
oprac. dkol/nmm na podst. Polski Związek Łowiecki
Fot. Andrzej Rutkowski