StoryEditor

Szkody łowieckie: Wilk sojusznikiem rolnika?

Dziki w tych stronach widuje się coraz rzadziej, a że natura nie lubi pustki przyszła pora na wilcze watahy.
09.04.2019., 16:04h
W ubiegłym tygodniu w kompleksie leśnym Wierzchowiny w gminie Siennica Różana w powiecie krasnostawskim (woj. lubelskie) odnaleziono 26 padłych dzików, w tym lochy z młodymi. Wszystkie były zarażone ASF.

Dziki widuje się w tych stronach już znacznie rzadziej nie z powodu odstrzałów, bo myśliwi zbytnio się do tego nie kwapili, tylko kładzie je wirus. Miejscowi rolnicy jeszcze od 2012 r. stoczyli niejedną batalię z posiadaczami fuzji i władzami gminy o przerzedzenie nękających ich pola watah z mizernym skutkiem. Nocowali przy uprawach kukurydzy, by je odstraszać i zganiać z pól. Kres dzikom kładzie dopiero choroba. To nie koniec ich trosk z dziką zwierzyną. Teraz ich pola zajmują coraz liczniejsze stada saren, pojawiają się też jelenie i łosie.

Natura jednak nie lubi pustki, w sukurs rolnikom paradoksalnie idą wilki, których jest coraz więcej, bo podążają za zdobyczą. W lasach i na polach coraz częściej spotyka się szczątki saren zagryzionych przez drapieżniki. W ucieczce przed nimi zwierzyna płowa coraz bardziej przybliża się do wiejskich obejść, szukając bezpieczeństwa. W ten oto sposób wilcze watahy i wirus idą w sukurs rolnikom w trzebieniu zbyt zagęszczonej populacji zwierzyny łownej.

CZYTAJ TAKŻE: Czy Europa pozwoli na odstrzał wilków?


Myśliwi w obawie, że nie będą mieli do kogo już strzelać, będą nalegać na przerzedzenie watah – uważają rolnicy – gdyż te niejako stały się dla nich naturalną konsekwencją w pozyskiwaniu dziczyzny i trofeów. Ich zdaniem, podążając za sarnami wilki coraz bardziej będą wędrowały za nimi w stronę Wisły. as

pobierz mobilną aplikację top agrar Polska
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 08:03